Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
MİT’in Öcalan’la Görüşmesi Alman Basınında

MİT'in Öcalan'la Görüşmesi Alman Basınında

26 Ağustos 2010 Perşembe 13:24
Başbakan Erdoğan’ın, “devletin istihbarat birimlerinin gerektiğinde PKK ile görüşebileceğini” açıklaması, Alman gazetelerine de yansıdı. Konunun 12 Eylül referandum sürecinde gündeme gelmesine dikkat çekildi.

Tagesspiegel gazetesi, “Kürt sorununun çözümünde böylece dolaylı olarak Abdullah Öcalan'a da bir rol biçilmiş olduğuna” dikkat çekti. Haberde, “Erdoğan'ın Türk milliyetçilerini kızdıran itirafı, yalnızca 12 Eylül referandumu öncesi taktik bir hamle olarak görülmemeli; Başbakan, Kürt seçmenleri kendi safına çekmeye çalışıyor” yorumuna yer verildi.

Haberde, “Türk Silahlı Kuvvetleri sorunun nihai çözümünün yalnızca askeri yoldan mümkün olmadığını ifade etmiş olsa da, Ankara, PKK ile doğrudan görüşmeleri kesinlikle reddediyor” denildi.

Öcalan'ın ruh sağlığı

MİT yetkililerinin sorunun çözümü için İmralı Cezaevi'nde defalarca Abdullah Öcalan ile görüştüğüne ilişkin Türk medyasına yansıyan iddialara yer verilen haberde, “Görüşmeler öncesinde Öcalan'ın ruh sağlığına ilişkin tetkikler yapıldı. Narsist ve paranoid eğilimlerin dikkat çektiği, ancak akıl sağlığını yitirmemiş olduğu belirtildi” denildi.

Ankara ile Öcalan arasındaki temasların 12 Eylül referandumuna ilişkin yürütülen kampanyaların odak noktasına oturduğunun belirtildiği haberde, “Referandum aynı zamanda Erdoğan hükümeti için bir güven oylaması niteliği taşıyor. Kamuoyu yoklamaları, başarıya alışkın Başbakan Erdoğan'ın referandumdan zaferle çıkmakta zorlanabileceğini gösteriyor” görüşü dile getirildi.

Kürt seçmen kilit rol oynuyor

Tagesspiegel gazetesi, 12 Eylül referandumunda Kürt seçmenlerin kilit rol oynayacağını yazdı. Kürtlerin "evet" demesi halinde Başbakan Erdoğan'ın zaferi güvence altına alacağının belirtildiği haberde, “Böyle bir süreçte Ankara'nın Öcalan'la temasları duyurması, Erdoğan'a yarar” değerlendirmesi yapıldı. Haberde Erdoğan'ın, Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) de talep ettiği gibi önümüzdeki yıl yeni bir Anayasa üzerinde çalışmayı planladığı da kaydedildi.

 Deutsche Welle Türkçe

Diğer Haberler