Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
”Monitör Kara Mayınları” Raporu Açıklandı

"Monitör Kara Mayınları" Raporu Açıklandı

29 Kasım 2012 Perşembe 18:41
Mayın Yasağı Anlaşması'nın 15. (Ottawa Sözleşmesi), Uluslararası Karamayınlarını Yasaklama Kampanyası'nın 20. Yılında, Monitör Kara Mayınları Raporu açıklandı.

Mayınsız Türkiye Batman Girişimcisi Hülya Özevin, saat:12.00'da yaptığı basın açıklamasıyla Monitör Kara Mayınları Raporunu açıkladı. Basın açıklamasına açıklamayı ortak organize eden Mayınsız Bir Türkiye Girişimi, Batman Tabip Odası, Mazlum Der Batman Şubesi, İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi ve Batman Barosu da destek verdi.

Açıklamaya Mayınsız Türkiye Girişimi Batman Temsilcisi Hülya Özevin, Batman Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Demir, İnsan Hakları Derneği Batman Şube Başkanı Osman Künteş ve Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Argünağa'nın da bulunduğu STK temsilcileri katıldı.

Açıklamayı Mayınsız Türkiye Girişimi Batman Temsilcisi Hülya Özevin okudu. Açıklamada, "Uluslararası Mayın Yasaklama Kampanyası tarafından hazırlanan Monitör Karamayınları 2012 raporu, bugün İsviçre'nin başkenti Cenevre ile birlikte 90'a yakın ülkede, Türkiye'de ise İstanbul, Batman, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa ve Şırnak'ta kamuoyuna açıklanıyor. Monitör 2012 raporu, Mayın Yasağı Anlaşması'na ya da yaygın adıyla Ottawa Sözleşmesi'ne taraf devletlerin, her yıl güncelleyerek BM Genel Sekreterliği'ne verdikleri madde 7 Raporu'nu ve ülkelerdeki Monitor araştırmacılarının derledikleri bilgileri içeriyor. Raporda Uluslar arası Mayın Yasaklama Kampanyası, büyük bulgularla ilişkin Türkiye raporu var" dedi.

Monitör 2012 Raporu'nda yer alan bilgileri iki ana başlık altında hazırladıklarını belirten Özevin, birinci başlıklarının büyük bulgular, ikinci başlıklarının ise Türkiye olduğunu vurguladı.

 Hazırlanan birinci başlıkta Büyük Bulgular'ı raporunu açıklayan Özevin özetle;

"- Sözleşmenin Evrenselleştirilmesi; Temmuz 2011'den bu yana, üç ülke; Güney Sudan, Finlandiya ve Somali Mayın Yasağı Anlaşması'na katıldı.

- Mayın Kullanımı; 2012 yılında, yalnızca bir devletin, Suriye'nin mayın kullandığı tespit edildi. Bu, Sözleşme'nin yürürlüğe girdiği 1997'den bu yana en düşük mayın kullanımıdır. 2012'de bu sayı 3'tü (İsrail, Libya ve Mynmar). Devlet dışı silahlı Grup'ların mayın kullandığı ülkelerde ise bir artış olduğu belirlendi. Geçtiğimiz yıl 4 olan bu sayı, 2012'de Afganistan, Kolombiya, Mynmar, Pakistan, Tayland ve Yemen'den oluşan 6 ülkeye yükseldi" şeklinde özetledi.

Hazırlanan ikinci başlık Türkiye raporunu ise Özevin özetle şöyle sürdürdü;
"- Mayın Yasağı Politikası; Türkiye Mayın Yasağı Anlaşması'na 25 Eylül 2003 tarihinde katılmış ve 1 Mart 2004 tarihinde ise taraf devlet olmuştur.

Üretim ve Transfer; Türkiye, Ocak 1996'da mayınların transferlerine ilişkin moratoryumla eş zamanlı olarak antipersonel mayın üretimini durdurmuştur.

- Mayın Kullanımı; Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından antipersonel mayın kullanımıyla ilgili en az iki vakaya ilişkin ileri sürülen ciddi iddialar hala çözüme kavuşturulamamıştır" diyerek özetle raporunu slayt gösterimi eşliğinde açıkladı. (M. Fatih Akgül - İLKHA)

Diğer Haberler