Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Moskova Tahıl İhracatını Yasakladı

Moskova Tahıl İhracatını Yasakladı

07 Ağustos 2010 Cumartesi 12:33
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, ülke genelinde yangınlar ver kuraklıkların ekinlere zarar vermesi gerekçesiyle tahıl ihracatını yıl sonuna kadar yasakladı.
Rusya medyasına göre, devletten tarımcılara 10 milyar ruble (330 milyon dolar) sübvansiyon ve iki 25 milyar rublelik bütçeden indirimli iki kademeli kredi vaadinde bulunan Vladimir Putin, şunları söyledi:

"Rezervlerimiz mevcut, ancak iç piyasada tahıl ve tarımsal ürünlerine fiyatların artmasına ve büyükbaş hayvanların azalmasına engel olmalıyız. Bu yüzden belirli süreliğine tahıl ve diğer tarım ürünlerine yasak getirilmesi doğru karar olacak."

15 Ağustos tarihinden itibaren yürürlüğe girecek ihracat yasağı 31 Aralık 2010 tarihine kadar devam edecek.

Ülkede, mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeni ile toplam 10 milyon hektarlık alanda ürünler telef oldu. Tahıl rekoltesinde yüzde 20-26 oranında düşüş tespit edilirken, Rusya'nın 27 ayrı bölgesinde kuraklık nedeni ile olağanüstü hal ilan edildi.

Tahılda 72-78 milyon tonla son yılların en düşük rekoltesine ulaşılan Rusya'da yerel tüketimi 71-75 milyon ton civarında. 

AKnews

Diğer Haberler