Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Muhalif Kürdlere Gözaltı Terörü

Muhalif Kürdlere Gözaltı Terörü

18 Nisan 2012 Çarşamba 18:26
Muhalif Kürdlere yönelik bugün Hakkari, Çukurca, Mardin, Derik, Nusaybin, Hizan, Kızıltepe ve Manisa’da operasyonlar yapıldı.

Hakkari kent merkezinde sabaha karşı yapılan eş zamanlı ev baskınları sonucunda 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan Hızır ve Zeynep Özkan, Fuat Güler, Esmer Koç, Süleyman Güler, Ramazan Turan, Bünyamin Bozkurt, Tahsin Taşkın ve Fahri Başaran, İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Bu arada gözaltına alınan Zeynep Özkan'ın sağlık durumunun ağırlaştığı için Hakkari Devlet Hastanesi Acil Servisi'nde müşahede altına alındı.

Eş zamanlı olarak Hakkari’nin Çukurca ilçesi ile köylerinde de özel harekat polisleri ile jandarmalar tarafından baskınlar düzenlendi. Çukurca’daki baskınlarında evler didik didik aranırken, 4 kişi gözaltına alındı.

KAZAN VADİSİ KÖYLERİNE BASKIN

Çukurca’da 19 Ekim 2011’de gerçekleşen, onlarca askerin yaşamını yitirdiği baskında, gerilla güçlerine yardımda bulundukları ileri sürülen en az 21 köylü gözaltına alındı.

Çukurca’da gözaltına alınan 4 kişi İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, 21 köylünün nerede tutuldukları ise öğrenilemedi.

DERİK’TE 15 GÖZALTI

Mardin’in Derik İlçesi ile Qizil ve Xırbe Gura köylerinde sabah saatlerinde eş zamanlı baskınlar düzenlendi. Baskınlarda, aralarında BDP’li yöneticilerin de bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, gözaltı gerekçesi hakkında, doya ilişkin gizlilik kararı bulunduğu için bilgi edinilemedi.

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: BDP Derik ilçe yöneticileri Şakir Demir, Fatma Adam, İhsan Avlar, Derik Belediye Meclis Üyesi İsmail Çelik, Barış Anneleri aktivisti Emriye Ektiren, BDP eski İlçe Başkanı M.Salih Koca, DTK üyeleri Müslüme Bahçeci, Sinan Acar, Ahmet Has, Mehmet Temel ile Fadıl Denk, Mahmut Aktaş, Mazlum Koca, Rozerin Koca ve Bedia Koca.

NUSAYBİN'DE 4 ÇOCUK GÖZALTINA ALINDI

Mardin'in Nusabyin İlçesi'nde ise gözaltıların hedefinde çocuklar vardı. Nusaybin İlçesi'nde Gazi Paşa İlköğretim Okulu'na giden polis, 4 çocuğu gözaltına aldı. Sabah saatlerinde okula giden polisler, Türk bayrağını yaktıkları iddiasıyla M.E.G., E.S., B.Ö. ve A.Ö. adlı çocukları gözaltına aldı. İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen çocukların, adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

KIZILTEPE BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI SULHAN GÖZALTINA ALINDI

Mardin’de ise, Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan tutuklularla görüşmeye giden Kızıltepe Belediye Başkan Yardımcısı Şemsettin Sulhan gözaltına alındı. Tutuklu bulunan Kızıltepe Belediye meclis üyelerini ziyaret etmek amacıyla görüşmeye gittiği öğrenilen Sulhan'ın polislerce gözaltına alınarak Mardin Adliyesi'ne getirildiği belirtildi. Hangi gerekçe ile gözaltına alındığı öğrenilmeyen Sulhan'ın Mardin Cumhuriyet Savcılığı'nda ifadesi alınıyor.

HİZAN’DA XULEPİR KÖYÜNE ASKER BASKINI: 1 GÖZALTI

Bitlis'in Hizan İlçesi'ne bağlı Yolbilen (Xulepir) Köyü'ne askerler tarafından yapılan baskında Mehmet Saki Altın adlı köylü gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilmeyen Altın, İlçe Jandarma Karakolu'na götürüldü. Baskın sırasında askerlerin köyü tamamen ablukaya aldığı öğrenildi.

SALİHLİ’DE 7 GÖZALTI

Manisa'nın Salihli İlçesi'ndeki mahalle ve kasabalara yapılan eş zamanlı ev baskınlarında aralarında BDP ilçe yöneticileri ve üyelerinin de bulunduğu en az 7 kişi gözaltına alındı. Polisler bu sabah erken saatlerde Salihli'nin Gaffar Okkan Mahallesi ile Yılmaz ve Sard kasabalarındaki birçok eve baskın düzenledi. Eş zamanlı yapılan baskınlarda 7 kişi gözaltında alındı. Gözaltılara gerekçe olarak, 20 Mart'ta Salihli'de düzenlenmek istenen ancak İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi gerekçe gösterilerek yasaklanan ve müdahale edilen Newroz etkinliğine katılmak olduğu öğrenildi.

Salihli Emniyet Müdürlüğü'nde tutulan 7 kişinin isimleri şöyle: BDP Salihli İlçe Yöneticisi Sait Acar, Vedat Oruç, Halis Uçar, Abbas Özdemir, Hurşit Özdemir, Ali Toktaş ve Melik Şener. Reşit Tekin ve Ali Özdemir hakkında ise gözaltı kararı bulunduğu ancak aramalarda bulunamadıkları için gözaltına alınmadıkları öğrenildi. Gözaltı sayısının artabileceği bildirildi.

ANF / foto:arşiv

Diğer Haberler