Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Muhalif Kürtlere Operasyon: 50’yi Aşkın Gözaltı

Muhalif Kürtlere Operasyon: 50'yi Aşkın Gözaltı

26 Kasım 2012 Pazartesi 14:22
Birçok kentte BDP, Kürt medyası ve sivil toplum örgütlerine yönelik operasyon yapıldı. Van, Iğdır ve Mersin’de en az 51 kişi gözaltına alındı.

Hhükümetin 2009’da Kürt legal partisinin belediye seçimlerindeki tarihi başarısı ardından başlattığı KCK operasyonları, yaklaşık dört yıldır devam ediyor. Aralarında seçilmişler, gazeteciler, sendikacılar, avukatlar, insan hakları savunucuları, akademisyenler, yazalar, çocuklar, öğrenciler ve kadın aktivistlerin olduğu binlerce kişi sonu gelmeyen KCK operasyonlarında tutuklandı. Türkiye tarihinin en büyük toplu gözaltı ve tutuklama operasyonları da bu son yıllarda gerçekleşti. KCK operasyonlarının yanı sıra anti-terör yasaları kapsamında hemen her gün siyasi gözaltılar yaşanıyor.

VAN’DA 23 GÖZALTI

Bugünde Van, Iğdır ve Mersin’de operasyonlar vardı. Gözaltına alınanlar arasında BDP yerel yöneticileri, bir belediye başkan yardımcısı, belediye meclis üyeleri, kadın aktivistler ve çocuklar bulunuyor.

Van Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polisler sabah saatlerinde Van merkez, ilçe ve beldelerinde eş zamanlı olarak "KCK operasyonları" çerçevesinde onlarca adrese baskın düzenledi. Dicle Haber Ajansı (DİHA) Van Bölge Temsilciliği, Azadiya Welat Gazetesi Temsilciliği, KURDÎ-DER, Van Belediyesi, Belediye Eğitim Destek Evi prefabrikleri, belediyenin bütün depoları, İmar Müdürlüğü, Hayvan Rehabilitasyon Merkezi, Belediye Başkanlık prefabriği, Belediye Başkanvekili Sabri Abi, Belediye Danışmanı Sait Kantarcıoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Selim Bozyiğit'in evleri ve belediyedeki odaları, Çelebibağı Belediyesi, Çelebibağı Belediye Başkanı Veysel Keser'in Erciş'teki evi ile çok sayıda adrese baskın düzenledi. Saatlerce süren baskın sonrası aramalarda en az 23 kişi gözaltına alındı. Aramalar sona ererken, gözaltına alınanlar Van Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Baskın haberin duyulması üzerine Van halkı ise, BDP İl binası olarak kullanılan çadır önünde toplanmaya başladı. "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarıyla operasyonu protesto eden yurttaşlar, Sanat Sokağı'na doğru yürüyüşe geçti. Baskın sonrası BDP Van Milletvekili Özdal Üçer il çadırına ziyarette bulundu.

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: "BDP PM Üyesi Hüseyin Dağ, Van İl Genel Meclisi Başkanı Semira Varlı, Belediye Başkan Yardımcısı Selim Bozyiğit, Çelebibağı Belediye Başkanı Veysel Keser, Belediye Başkan Danışmanı Sait Kantarcıoğlu, İl Genel Meclis üyesi Senar Elter, BDP İl Eş Başkanı Fevziye Şiran, İl Yöneticileri Naif Oğraş, Habib Abi, BDP eski il yöneticisi Naim Işık, Yakup Ataş, Naci Erkol, İbrahim Alkan, İhsan Arslan, İsmail Demir, Müselma Pala, Başkale BDP İlçe Başkanı Salahattin Bozkurt, Eğitim Destek Evi eski öğretmenlerinden Nimet Ege ve Meral Güngör, Van Belediye Meclis üyesi Adil Adiyaman, Barış Anneleri İnisiyatifi üyesi Rukiye Aslan, Erciş Eğitim Sen üyesi Abubekir Dikmen, Mustafa Toprak."

IĞDIR’DA 15 GÖZALTI

Iğdır'da sabah saatlerinde çok sayıda eve baskın düzenlendi. Polis baskınlarında, Belediye Başkan Yardımcısı Elif Dağgül, belediye meclis üyeleri Cengiz Savaş, Gozel Önder, Ahmet Adıyaman, Ayşegül Yaşar, eski BDP yöneticisi Kadir Özsular, BDP yöneticisi Ferzende Abay, DTK üyesi Hasan Safa, BDP üyeleri Cahit Aydın, Sadık Önder, Halfeli Belde Belediyesi meclis üyesi Ahmet Semtaş ile soyadı öğrenilmeyen BDP çalışanı Hamza ve isimleri öğrenilmeyen 3 kişi gözaltına alındı.

MERSİN’DE 13 GÖZALTI

Mersin’de bu sabah saatlerinde birçok ayrı eve yapılan eş zamanlı baskınlarda biri engelli ve en az biri çocuk olmak üzere 13 kişi gözaltına alındı. Operasyonlar Mersin’in merkez Akdeniz ve Toroslar ilçesinde yürütüldü. Sabah saat 05.00 sularında onlarca eve baskın yapan polis, “korsan gösteriye katıldıkları” ve “örgüt üyesi oldukları” iddiasıyla gözaltına alınanlar sağlık kontrolünün ardından Mersin Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Toroslar ilçesindeki baskınlar Kurt Ali ve Şevket Sümer mahallerinde gerçekleşti, biri çocuk 8 kişi gözaltına alındı. Bunlardan isimleri öğrenilen 7’si şöyle: Cihan Kökbalık, Seyithan Akdoğan, Yener Aydın, Özgür Bozkurt, Sedat Sarıhan, Sinan Acar, H.A. (16). Gözaltına alınan Yener Aydın adlı gencin engelli olduğu bildirildi.

YÜKSEKOVA’DA 5 GENÇ TUTUKLANDI

Ayrıca Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 22 Kasım’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 15 genç, emniyetteki işlemlerinden sonra Yüksekova Savcılığa çıkarıldı. Savcılıkta ifadesi alınan 15 kişiden 6’sı serbest bırakılırken, 9 genç ise, tutuklama talebiyle Sulh Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliğine sevk edildi. Mahkeme’de 4 kişi serbest bırakılırken, Devran Bor, Fettah Bor, Cihan Demir, Mustafa Tekin ve Tekin Torsun'u “Örgüte üye olmak”, “Kamu malına zarar vermek” iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.  (anf)

Diğer Haberler