Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Muhammed Mursi meydan okudu

Muhammed Mursi meydan okudu

09 Temmuz 2012 Pazartesi 02:13
Mısır`ın seçimle işbaşına gelen yeni Cumurbaşkanı Muhammed Mursi, Yüksek Mahkeme`nin milletvekili seçimlerini geçersiz sayma kararını iptal etti.

Mursi’nin bu iptal kararı, bir hükümet kararnamesi olarak yayınlandı.

Kararnameyi takiben, Yüksek Askeri Konsey, yasama yetkisinin kendisinde olduğunu hatırlattı, Mursi’nin kararı hakkında yapacak herhangi bir bir yorumu olmadığını bildirdi.

Üst mahkeme, Meclis`in toplumun tüm kesimlerini temsil etmediği gerekçesiyle açılan dava sonucunda Parlamento`yu anayasaya aykırı bularak askıya almıştı. 

Karar, o sırada yönetimi elinde tutan ordu tarafından desteklenmişti.

Ancak sandalyelerin çoğunluğunu kazanan Müslüman Kardeşler Partisi’nin lideri Cumhurbaşkanı Mursi, yeni bir seçim yapılıncaya kadar Parlamento’nun yeniden toplanmasına karar verdi. 

Uzmanlar, Mursi’nin bu karar ile orduya meydan okuduğunu söylüyor.

Mursi, geçen ay yapılan seçimlerde ülkenin demokratik olarak seçilen ilk cumhurbaşkanı oldu.

Hüsnü Mübarek’in 30 yıl süren iktidarının devrilmesi ile sonuçlanan devrim sonrasında ordu yönetimi devralmıştı.

Başta göstericiler tarafından olumlu karşılanan bu durum daha sonra ordunun iktidarını güçlendirmeye çalıştığı gerekçesiyle eleştirilmeye başlanmıştı.

Askeri yetkililer, 30 Haziran tarihinde yetkiyi Mursi’ye devretti ancak seçimden önce kendisine geniş yetkiler tanıyan bir yasa çıkardı.Askeri Konsey, daha önce aldığı bir kararla Cumhurbaşkanı`nın ordu karşısında yetkilerini sınırlamış, orduya anayasal yetkiler tanımış ve yeni anayasanın oluşturulmasında askeri bir panelin kurulmasını planlamıştı. 

Ancak Mursi, Anayasa`nın yeniden toplanacak Parlamento tarafından oluşturulacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Mursi`nin aldığı karara göre anayasanın referendum ile onaylanmasından 60 gün sonra yeni Parlamento seçimleri yapılacak.

Mursi, görevi devralmasından bir gün önce yaptığı konuşmada, Parlamento’nun özgür ve adil bir seçimle seçildiğini söylemiş ve orduya asıl işine, ülkeyi ve sınırları koruma görevine dönme çağrısı yapmıştı.

Diğer Haberler