Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Muhtarlar Kürdçe Tabela İstedi

Muhtarlar Kürdçe Tabela İstedi

12 Ağustos 2010 Perşembe 11:24
Baydemir, eski Kürtçe köy isimlerinin tabelalarda yer alması için çalışma yapacaklarını söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Bağlar bölgesinde Büyükşehir'e bağlanan mahallelerin muhtarlarıyla yaptığı toplantıda, eski Kürtçe köy isimlerinin tabelalarda yer alması için çalışma yapacaklarını söyledi.

Mahallelerin sorunlarının öğrenmek ve talepleri almak için Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nün organize ettiği muhtarlarla toplantılar sürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bu kez de Bağlar bölgesinde Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanan mahallelerin muhtarlarıyla bir araya geldi.

Toplantıya Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, DİSKİ Genel Müdürü Fahrettin Çağdaş ve daire başkanları ile Gömmetaş, Kolludere, Uzunbahçe, Kabahıdır, Körtepe, Tellikaya, Topyolu, Topraktaş, Yeşildallı, Yukarı Mola Ali, Çiçekliyurt, Pınaroğlu, Buçuktepe, Kamışpınar ve Karahan Mahallesi muhtarları katıldı.

Muhtarların talepleri arasında yas evi, su, kanalizasyon ve yol bulunurken, Baydemir de istekleri dinleyerek notlar aldı. Muhtarlar ayrıca, köylerin Türkçe adlarının yanı sıra Kürtçe isimleriyle de tanındığı gerekçesiyle Kürtçe tabela asılmasını istedi. Baydemir de yaşanan karışıklığın giderilmesi amacıyla Kürtçe tabelaların asılması için hazırlıklarını tamamlayacaklarını söyledi.

Sorunların çözümü için ilgili daire başkanlarına talimat veren Baydemir, 6 ay sonra tekrar bir araya geleceklerini ifade etti. Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran da köylerde taziye evi dışında köylülerin bir araya gelerek sorunlarını tartışacağı, toplanabilecekleri köy evleri oluşturacaklarının müjdesini verdi.

Diğer Haberler