Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Mümtazer Türköne: Anadilimi yasaklasalar dağa çıkardım

Mümtazer Türköne: Anadilimi yasaklasalar dağa çıkardım

07 Kasım 2012 Çarşamba 05:14
Mümtazer Türköne: Adamın dili yasaklandığı için dağa çıktıysa "Benim anadilimi yasaklasalar ne yapardım?" diye sorup ona göre bakacağım. Benim anadilimi yasaklasalar ben de dağa çıkardım. Yapacak başka bir şey yok.

Zaman Gazetesi yazarı Mümtazer Türköne Balçiçek İlter'in sorunlarını cevapladı.

Gazeteciler.com'un haberine göre, Mümtazer Türköne, Kürt meselesiyle ilgili yaptığı ve hem Türklerden hem de Kürtlerden çok tepki alan çıkışlarını anlattı. Öcalan'a Marmaris'te 20 dönümlük arazi verilmesi yönündeki beyanını hatırlatan Türköne, "İnsanları bazen sarsmak lazım." diye konuştu. Türköne şöyle devam etti: İnsanların, ezberledikleri şeylerin yanlış olduğunu anlamaları lazım. Dikkatlerini çekmek gerekiyor. "Apo'ya paşalık rütbesi verilsin" deyince insanların dikkatini çekiyor. Geçmişte bu ülkede benzer olaylar olduğu zaman bunun çözümüyle alakalı çok eski bir devlet geleneğimiz var, bunları hatırlatıyorsunuz. Bu topraklarda yaşamak kolay değil. Aklınızı başınıza alacaksınız.

BENİM DİLİMİ YASAKLASALAR BEN DE DAĞA ÇIKARDIM

Milliyetçiliğin söz konusu olduğu meselelerde, doğrusu, milliyetçiliğin gazını indirmektir. Oturup uzlaşacaksınız, empati geliştireceksiniz, kendinizi karşınızdakinin yerine koyacaksınız. Adamın dili yasaklandığı için dağa çıktıysa "Benim anadilimi yasaklasalar ne yapardım?" diye sorup ona göre bakacağım. Benim anadilimi yasaklasalar ben de dağa çıkardım. Yapacak başka bir şey yok.

İNSANLARI SARSMAK LAZIM

Ben insanları seviyorum. Bu ülkeyi, bu milleti seviyorum. Akıp giden bir tarihin parçası olarak hissediyorum kendimi. Şu anda yaşadığımız da tarih. Hepimiz gideceğiz, hiçbirimiz bu dünyaya kazık çakmayacağız. Yaşarken üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirelim. Bu ülkeye karşı sorumluluğumuz neyse yerine getirelim. Bunun doğru yolu insanları sarsmaktan geçiyorsa birinin de sarsması lazım. Bu ülkede Kürt düşmanlığı yapmak yanlış. Benim Türkleri ikna etme görevim var. Bu ülkede onların onurlu, eşit vatandaşlar olarak yaşaması lazım. Başka türlü bu ülkenin birliğini sağlayamam. Ayrıca insani olarak da doğru. Aynı kültür içindeyiz, Kürt'ün benden bir farkı yok. Ben Kürt de olabilirdim, onlar da Türk olabilirdi. Bu topraklarda yüzyıllarca aynı kaderi paylaştık. Biz balkanları kaybederken Kürtlerle beraber kaybettik. Oradan çekilirken onlarla beraber çekildik. Bu ülkenin kaderini beraber belirledik. Ayrılıktan ne Kürtler ne biz mutlu oluruz. Bunu çözmemiz lazım.

ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH KURUMUNDAN NEDEN İSTİFA ETTİ?

Ben, o görev bana teklif edildiği zaman sorumluluktan kaçmamak adına kabul etmiştim. Fakat çok ağır bir sorumluluktu. Çünkü ne söylesem o kurulun yönetim kurulu üyesi sıfatıyla söylüyordum. Bir entelektüel olarak bağımsızlığımı, özgürlüğümü kaybetmiştim. Sanıyorum toplumda da rahatsızlık oldu. Beni atayan Cumhurbaşkanını da zor durumda bıraktım... Şimdi her şey yerli yerine oturdu.

 

Diğer Haberler