Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Müslüman olan eski papaz Musa Bangura’nın hikayesi

Müslüman olan eski papaz Musa Bangura'nın hikayesi

02 Eylül 2012 Pazar 09:15
Eskiden papaz olan ve gördüğü bir rüya üzerine İslâm'ı seçerek Afrika'da İslâmî çalışmalar yürüten Sierra Leoneli Musa Bangura, Müslüman olduktan sonra 500'ü papaz olmak üzere 4 bin 402 kişinin İslam'la tanışmasına vesile oldu.

Dünyanın en fakir 4 ülkesinden biri olan Sierra Leone’de tebliğ çalışmalarını yürüten ve 9 yılda 500’ü papaz 4 bin 402 kişinin İslamiyet’e geçmesine vesile olan Musa Bangura, İHH’nın davetiyle Türkiye’ye geldi. Sierra Leone’de Ülke nüfusunun yüzde 60’ını oluşturan Müslümanlar, tüm Afrika’da olduğu gibi yoğun misyonerlik faaliyetine muhatap oluyor. Bu yüzden Müslüman olduktan sonra tebliğ çalışmalarına yoğunlaşan Musa Bangura daha önce Hıristiyan bir papaz olarak Müslüman toplumu Hıristiyanlaştırma amacına yönelik özel olarak eğitildiğini söylüyor.

Önceden Moses adını taşıyan ve Evangelist bir papaz olan ve 1993 yılında gördüğü bir rüya üzerine Müslüman olan Musa Bangura o zamandan beri insanları İslam’a davet ediyor.

Musa Bangura, Müslümanlığa geçtikten sonra maddi-manevi birçok sıkıntıyla karşılaşmış. Sahip olduğu her şeyin elinden alındığını, hem ailesi hem de ait olduğu toplumdan dışlandığını anlatan Bangura, ölüm tehditleri dahi aldığını ifade ediyor. Bu nedenle 6 ay kadar saklanmak zorunda kalan Bangura’ya bölgedeki Müslüman toplum sahip çıkmış.

MİSYONERLER İSLAM'I YOK ETMEK İSTİYOR

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın davetiyle Türkiye’ye gelen Bangura, Müslüman olduktan sonra yaşadığı sıkıntıları anlattı. İHH’nın Fatih’teki Genel Merkezi’nde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Musa Bangura Sierra Leone’deki misyonerlik faaliyetlerinin tek amacının insanların Hıristiyanlığı kabul etmesini sağlamak olmadığını; tüm Afrika’daki misyoner faaliyetlerin asıl amacının İslam’ı yok etmek olduğunu söyledi. Hıristiyan misyonerlerin maddi güçlerini kullanarak oldukça yoksul durumda olan insanları kolaylıkla etkileyebildiklerini ifade eden Bangura, fakirliğin Müslüman gençleri yanlış yollara sevk edecek derecede yıkıcı olduğunu ve bununla mücadele etmeye çalıştıklarını belirtti.

İSLAM’IN HAK DİN OLDUĞUNU ANLATIYORUM

İnsanları İslam’a davet etmek için seminerlere katılıp hak dinin İslam olduğunu anlatan Bangura, şu anda çalışmalarını, kurduğu WHY İSLAM (Neden İslam) adlı kurumla sürdürüyor. Burada kendisi gibi İslam’ı seçenlere dini eğitim vererek maddi ve manevi destekte bulunuyor. Davet ve tebliğ çalışmalarını çok önemseyen Musa Bangura çeşitli radyo, TV yayınlarında ya da Hıristiyan ve Müslüman toplumların katıldığı organizasyonlarda Hıristiyan din adamlarıyla akaid alanında birçok konu üzerine tartışıyor, seminerler ve vaazlar veriyor.

BU RÜYAYI GÖRDÜKTEN SONRA İSLAMI SEÇTİ

Bangura, kendisinin hidayetine vesile olan rüyasını şöyle anlatıyor: “Rüyamda bir ses duydum ve bu ses yaptığım işin yanlış olduğunu söylüyordu. İlk başlarda önemsememiştim ama rüyalarım tekrarlandı ve sonrasında bir genç rüyama girmeye başladı. Genç, rüyamda, benim yanlış yolda olduğumu ve İslam’a girmem gerektiğini söylüyordu.

Bana rüyamda abdest aldırıp, camiye götürdü. İslam’a girersem kurtulacağımı, girmezsem hem bu dünyada hem de ahirette kaybedenlerden olacağımı söyledi. Ben ise bir camiye giderek, rüyamı yorumlatmak istedim. Camiye gittim ve imama rüyamı anlattıktan sonra imam bana bu rüyanın İslam’a davet olduğunu ve Müslüman olmam gerektiğini söyledi. Çok fazla önemsemedim ama rüyaların devam etmesi sonucunda, kurtuluşu İslam’da bularak, 1993 yılında Müslüman oldum. İmam, Moses olan ismimin Musa olmasını istedi. Ve bundan sonra da ismim Musa oldu.”(Doğruhaber)

Diğer Haberler