Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Mustafa Kemal’den Şeyh Said için ”medya andıcı”

Mustafa Kemal'den Şeyh Said için "medya andıcı"

28 Haziran 2012 Perşembe 17:41
Mustafa Kemal'in Şeyh Said hadisesinde, Bakanlar Kurulu kararıyla "Medya Andıcı" hazırladığı anlaşılıyor.

1925 yılının Şubat ayında meydana gelen Şeyh Said hadisesinin İstanbul gazeteleri ile dış basında "Kürtlerin Umumi Ayaklanması" olarak verilmesi üzerine; Kürdistan meselesinden dolayı panikleyen Mustafa Kemal ve hükümetin, dış dünyaya Kürdistan meselesinin yansımaması için bakanlar kurulu kararıyla "medya andıcı" hazırladığı anlaşıldı.

Mustafa Kemal'in de imzaladığı kararnamenin 3 Mayıs 1341 (rumi) tarihli olduğu görülüyor.

O zamanki Türkiye kamuoyuna karşı bu "Kürdistani" bir harekettir propagandası yapılırken, dünya kamuoyuna ve özellikle de İslami hareketlere karşı oldukları bilinen Avrupa devletleri ve Rusya'ya karşı bunun İslami (onların tabiriyle irticai) bir hareket olduğu propagandası yapıldı. Rejim, bu şekilde hadisenin Kürdistani boyutunu perdelerken, dünya kamuoyuna Kürdistan meselesinin yansımaması için "irticai ayaklanma" propagandasıyla haberler servis etti.

Şeyh Said hadisesinin hem İslami hem de Kürdistani olduğu bilinirken, genel kanaate göre, rejim hem İslami olana hem de Kürdistani olana husumet beslediği için Şeyh Said hadisesi meydana geldi.

28 Şubat sürecindeki medya andıçlarının ilk olmadığı ve bunun 1925 yılında bizzat Mustafa Kemal'in imzasıyla benzerlerinin hazırlandığı anlaşılıyor.

İlgili belge ve tercümesi;

seyh-said---1.jpg

seyh-said---2.jpg

Diğer Haberler