Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Mustazaf Der, Hükümeti Uyardı

Mustazaf Der, Hükümeti Uyardı

31 Ağustos 2010 Salı 13:21
Mustazaf Der Genel Başkanı Av. Hüseyin Yılmaz, provokasyonlara gelmeyeceklerini söyledi.

Mustazaf Der'in saldırılara uğramasının temel nedeninin hayırlı faaliyetler olduğunu söyleyen Mustazaf Der Genel Başkanı Av Hüseyin Yılmaz, hizmet ehli olduklarını, hizmetten geri durmayacaklarını ilan ederek, provokasyonlara gelmeyeceklerini söyledi.

DİYARBAKIR - Mustazaf Der Adana Şubesi'nin kimliği belirsiz kişilerce kurşunlanmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Mustazaf Der Genel Başkanı Av Hüseyin Yılmaz, 2006 yılından beri derneklerine yönelik çeşitli saldırıların yaşandığını ve yapılan saldırılarda faillerinin yakalanmadığına dikkat çekti. En son yapılan saldırının kim ve kimler tarafından yapıldığı söylemenin erken olduğunu ifade eden Yılmaz, “Eylemi Adana'daki derin yapının kontrolündeki PKK'lılar mı yaptı, yoksa derin yapının bizzat kendisi mi yaptı bilemiyoruz. Fakat her halükarda faillerin yakalanması emniyetin görevidir. Ama emniyetten yana rahat değiliz, çünkü şuana kadar bir tek kişiyi yakalamamış ve haklarında hiçbir işlem yapılmamış. Yakalananlar da delil yetersizliğinden serbest bırakılmıştır.” dedi.

Adana'da hükümetin bile dokunamadığı, emniyet ve yargıya kadar uzanan bir yapının var olduğuna dikkat çeken Yılmaz, bu yapının ortaya çıkarılarak dağıtılması gerektiğini söyledi. Hükümetin Adana'ya bir müfettişin göndermesini gerektiğini anlatan Yılmaz, aksi takdirde bu tür oyunların ve kirli tezgahların devam edeceğini sözlerine ekledi.

Amaçları Halka Yönelik Yaptığımız Hizmetleri Baltalamaktır

Adana bölgesinde derin Ergenekon tipi kirli yapılanmanın olduğuna dikkat çeken Yılmaz, bu yapının toplumda kaos yaratmak için derin tezgahlar içerisinde olduklarını söyledi. Yılmaz, “Dikkat edilirse 2006 yılından beri Adana çeşitli oyunlar oynanıyor. Bu derin yapı, ya kendi elemanlarıyla, ya da kendi içlerindeki PKK'lılarla bu oyunları hayata geçiriyor. PKK içerinde yer alan ve derin yapıya hizmet eden insanlar, özelikle İslami Sivil Topum Kuruluş'larına saldırıyorlar. Bazen toplu olarak saldırılara maruz kaldık. Tek amaçları da halka yönelik yaptığımız hizmetleri baltalamaktır” dedi.

Polis, Kuzuyu Kurda Teslim Eden Bir Yapı Konumuna Girmiştir

Defalarca dernek başkanı, üye ve gönülleri tarafından huzur bozucuların yakalandığı ve polise teslim edildiğini anlatan Yılmaz, daha sonra huzur bozucuların serbest bırakıldığını ve ellerini kollarını sallayarak halkın içinde gezdiklerini söyledi. Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:
 “Tüm bu hukuksuzlar yetmezmiş gibi saldırıların akabinde derneklerimiz polis tarafından basılıyor. Dernek Başkanımız örgüt yöneticiliğinden, dernek üyeleri de örgüt üyeliği ile suçlanarak cezaevlerine koyuluyor. Burada bir kumpas söz konusudur. Polis ve yargı, İslami STK'lara yönelik böyle bir yaptırımı söz konusudur. Yani polis, kuzuyu kurda teslim eden bir konumdadır.”

2006 Yılından Beri Failler Yakalanmıyor

Dernek tüzüğünde var olan ve legal faaliyetlerinin illegal bir faaliyetmiş gibi gösterildiğini belirten Yılmaz, yasal faaliyetleri nedeniyle fezlekelerin hazırlandığını ve dernek yöneticilerin haksız yere cezalandırıldığını söyledi. 2006 yılından beri derneklerine yönelik yapılan saldırıların faillerinin yakalanmadığına dikkat çeken Yılmaz, faillerin biran önce yakalanmasını istedi. Yılmaz, “Adana'da Ergenekon'a hizmet eden bir yapı var. Bu yapı toplumun huzurunu bozmak istiyor. Masum insanları suça itmeye çalışıyorlar. Bizim gördüğümüz budur ve bizim derneklerimize karşı yapılan saldırılar da bunun benzerleridir, birer provakatif eylemlerdir” diye konuştu.

Faillerin Yakalanması Emniyetin Görevidir, Ama…

Son olarak Adana Mustazaf Der'e yapılan saldırının kim ve kimler tarafından yapıldığı söylemenin erken olduğunu ifade eden Yılmaz, “Görüntülerden anladığımız kadarıyla yüzleri kapalı 3 kişi ateş etmişler. Kim olduklarını şuan bilemiyoruz. Adana'daki derin yapının kontrolündeki PKK'lıların mı yaptığı, yoksa derin yapının bizzat kendisi mi yaptığını bilemiyoruz. Fakat her halükarda faillerin yakalanması emniyetin görevidir. Ama emniyetten yana rahat değiliz, çünkü şuana kadar bir tek kişiyi yakalamamış ve haklarında hiçbir işlem yapılmamış. Yakalananlar da delil yetersizliğinden serbest bırakılmıştır” dedi.

Biz Bu Oyunlara Gelmiyoruz, Artık Vazgeçin

Derneğin saldırılara uğramasının temel nedeninin hayırlı faaliyetler olduğunu ifade eden Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü, “Derneğimiz toplumsal barışın sağlanması için yapmış olduğu uğraşları, İslami faaliyetler, toplumun bilinçlenmesi, yardımlar ve daha nice hayırlı faaliyetlerinden rahatsız olanlar bu işi yapmışlardır. Bizler olaya bu pencereden bakıyoruz. Böyle baktığımız için de failler ortaya çıkıyor. Bu tür hayırlı etkinliklere tahammül edemeyen kişiler karşımıza çıkıyor. Yâda bu tür hayırlı işleri bizim elimizden yapılmasını istemeyenler. Bu nedenle iki taife karşımıza çıkıyor. Tüm bunlara rağmen biz sağduyulu davranıyoruz, çünkü bizler hizmet ehliyiz. Hizmet noktasında geri durmayacağımız ilam ediyoruz. 2006 yılından beri bu tür provakatif eylemler yapıyorlar ve hiçbir sonuç almıyor. Bu nedenle biz diyoruz ki, artık bu tür provakatif eylemlerinden vazgeçsinler. Bizler bu oyunlara gelmiyoruz, kirli tezgâhların farkındayız ve artık bunun farkına varmalıdırlar. Diğer STK'lar istediklerini bizde istiyoruz ve artık yasal faaliyetlerimizi engellemesinler, engellemeye de çalışmasınlar. Yetkililere çağrımızı budur, diğer gruplara da…”

Adana Emniyeti Ciddi Manada Soruşturmadan Geçirilmeli

Adana'da hükümetin bile dokunamadığı, emniyet ve yargıya kadar uzanan bir yapının var olduğuna dikkat çeken Yılmaz, bu yapının ortaya çıkarılarak dağıtılması gerektiğini söyledi. Hükümetin Adana'ya bir müfettişin göndermesini gerektiğini anlatan Yılmaz, aksi takdirde bu tür oyunların ve kirli tezgahların devam edeceğini söyledi. Emniyetin İçişleri Bakanlığı'na bağlı olduğunu ve İçişleri Bakanlığı'nın da hükümete bağlı olduğunu ifade eden Yılmaz, bu işin çözümü ve çözümsüzlüğünden hükümetin sorumlu olduğunu anlattı. Emniyet'in yasal STK'ların faaliyetleri engellememesini isteyen Yılmaz, hükümetin buna bir son vermesini istedi.

Yılamaz, “Adana emniyeti bu kirli tezgâhların içinde olmadığını iddia ediyorsa bunun faillerini yakalaması gerekiyor. Yok, eğer yakalamıyorsa hükümet, daha önceki saldırıları da göz önüne alarak oraya müfettiş göndermeli ve Adana emniyetini ciddi manada soruşturmadan geçirmeli. Başkan ve üyelerimize gelince de onlar sağduyulu davranacaklar” dedi.

(M. Salih Keskin – İLKHA)

Diğer Haberler