Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Mustazaflar-Der de ”Evet” Dedi

Mustazaflar-Der de "Evet" Dedi

20 Ağustos 2010 Cuma 12:01
Mustazaflar ile Dayanışma Derneği, 12 Eylül'de yapılacak olan halkoylaması ile ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.

Mustazaf Der'den Referanduma "Evet" Açıklaması

Mustazaflar ile Dayanışma Derneği, 12 Eylül'de yapılacak olan halkoylaması ile ilgili yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamada oylamayı bir partiye destek olarak görmediklerini, eksik ve yetersizliğine rağmen, halkın faydasına olacağını düşündüklerinden, halkın oylamaya katılıp "evet" demelerini uygun buldukları belirtildi. 

Genel Merkezi Diyarbakır'da bulunan ve organize ettiği etkinliklerde yüz binlerce insanı bir araya getiren Mustazaflar İle Dayanışma Derneği'nin (Mustazaf – Der) Genel Merkezi, 12 Eylül'de yapılacak olan referandumla ilgili yazlı bir açıklama yaptı. Uzun zamandır beklenen açıklamada, referanduma partilerin baktığı cepheden bakmadıklarını, referandumu hükümete ve hükümetin icraatlarına 'evet' veya 'hayır' olarak değerlendirmedikleri ifade edildi.

Halkımızın “Evet” Demelerini Uygun Buluyoruz

Referanduma katılmayı akidevi bir mesele olarak da değerlendirmediklerini belirtilen açıklamada, “Konu Anayasanın tümünün kabul veya reddedilmesi olayı değildir. Konuya Referandumda değiştirilecek olan bazı Anayasa maddelerinin halkın umumunun faydasına olup olmadığı penceresinden bakıyoruz. Bu nedenlerle eksik ve yetersizliğine rağmen, halkımızın oylamaya katılmasını ve 'evet' demelerini uygun buluyoruz” denildi.

İslami ve İnsani Özgürlükleri Karşılamaktan Uzaktır

Açıklamanın devamında, “Referanduma her kesim farklı bir anlam yüklemektedir. Genel olarak hükümet karşıtları oylamayı hükümete ve hükümetin icraatlarına evet veya hayır olarak değerlendirmektedir. Hükümet ise bunu darbe Anayasasını değiştirme, darbecilerle yüzleşme, statükonun ve oligarşinin değişmesi için bir başlangıç, hak ve özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırılması için zorunlu bir adım olarak lanse etmektedir. Anayasada yapılacak olan değişikliğin halkın ihtiyaç ve taleplerini karşılamada yetersiz ve eksik olduğu kanaatindeyiz. Halkımızın İslami ve insani hak ve özgürlüklerini doğrudan doğruya karşılamaktan uzaktır. Maalesef, halkımızın inancını yaşamasının ve dilinin önündeki engelleri kaldıracak ve bunu anayasal güvenceye bağlayacak bir düzenleme içermemektedir.” denildi.

Değişiklik Halkımızın Faydasına Olacak

Değiştirilecek maddeler ile belki ceberut devlet anlayışı, statüko ve oligarşik devlet yapısının değişeceğini belirtilen açıklamada, bununla birlikte vesayetlerin son bulabileceği ifade edildi. Hak ve özgürlüklerin önündeki bazı engellerin kaldırılacağı belirtilerek, bunun halkımızın faydasına olacağını düşündükleri belirtildi.

Maddeler incelendiğinde yapılacak değişikliğin halkımızın faydasına olduğu anlaşıldığı ifade edilen açıklamada, “Bu noktadan bakıldığında yeni düzenleme, eski düzenlemeden her halükarda daha iyidir ve desteklenmelidir, diye düşünüyoruz. Bu kararımızın ve yapılacak olan Anayasa değişikliğinin halkımıza hayırlı olmasını diliyoruz” denildi.

(M. Salih Keskin – İLKHA)

Diğer Haberler