Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Nabucco’da İran Saf Dışı Bırakıldı

Nabucco’da İran Saf Dışı Bırakıldı

24 Ağustos 2010 Salı 12:34
Nabucco doğalgaz boru hattı ortakları, İran üzerinden boru hattı geçirilmemesine karar verildi.
Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu, Nabucco doğalgaz boru hattı ortakları, sevkiyat sözleşmesi imzalama aşamasına geldiklerini belirtirken, İran üzerinden boru hattı geçirilmemesine karar verildi.

Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesinin haberinde, projenin altı hissedarının, üç sevkıyatçı ülkeyle pazarlık yaptığı belirtildi.

Türkiye üzerinden geçecek boru hattının Gürcistan ve Irak sınırlarından geçmesine, İran'da üçüncü bir boru hattının kurulmamasına karar verildi.

Habere göre, Ankara'da bu konu hakkında görüşmelerde bulunan Nabucco yetkilileri, İran'da siyasi gerginlik yüzünden bu ülkede üçüncü bir boru hattı kurulmamasına karar verdiklerini açıkladı.

RWE Yönetim Kurulu Başkanı Jürgen Grossmann, Azerbaycan, Türkmenistan ve Kürdistan Bölgesi'nde pazarlığın devam ettiğini açıkladı.

Toplamda 3300 kilometre uzunluğunda olması beklenen boru hattı, Orta Asya gazının Türkiye'den geçerek, Güneydoğu Avrupa ve Avusturya'dan Batı Avrupa'ya ulaştırılması amacıyla tasarlandı.

Habere göre, Avrupa Nabucco projesini, kıtanın enerji konusunda Rusya'ya olan bağlılığını azaltacağı için desteklerken, normalde sekiz milyar dolara mal olması beklenen projeye Brüksel'den mali destek alma şansı yüksek görülüyor.

Transit ülkeler Türkiye, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan'daki enerji şirketlerinden oluşan Nabucco ortaklarının iyimser olmasının bir nedeninin de, Azerbaycan ile Türkiye arasında kapsamlı bir anlaşmanın imzalanması olduğu belirtildi.

AKnews

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları