Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
NATO: Esad rejimi çöküşe yakın

NATO: Esad rejimi çöküşe yakın

13 Aralık 2012 Perşembe 18:39
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Suriye rejiminin yıkılmaya yakın olduğunu belirterek, “Bu sadece bir zaman sorunu” dedi.

Düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Rasmussen, Suriye’de Başar El Esad rejiminin “çöküşe yakın” olduğunu söyledi. “Bu sadece bir zaman sorunu” diye ekleyen Rasmussen, rejimi “şiddete son vermeye”, “mevcut durumu ortaya koymaya” ve “Suriye halkının meşru taleplerini tatmin etme sürecini başlatmaya” çağırdı.

Rasmussen, Suriye rejimi tarafından atıldığı iddia edilen kısa menzilli füzeler konusunda rejimi kınayarak, bu tür silahların kullanılmasının rejimin Suriyelilerin yaşamına ne kadar değer verdiğinin göstergesi olduğunu belirtti.

Rasmussen, “Füzeler Suriye’nin içerisinde atıldı” derken, herhangi bir komşu ülkenin bundan etkilenmediğini ifade etti. NATO Genel Sekreteri, “Füzelerin teknik detaylarını doğrulayamıyoruz ama belirtiler Scud tipi füzeler olduğunu gösteriyor” dedi.

SURİYE’DEN SCUD YALANLAMASI

Suriye ise yaptığı açıklamada Scud füzeleri atıldığı yönündeki iddiaları yalanladı. Resmi haber kanalı Ihbariya, “Dışişleri Bakanlığı Suriye ordusunun Scud füzeleri kullandığı yönündeki söylentileri resmen yalanladı” diye duyurdu.

ABD’li yetkililer Suriye rejimini isyancılara karşı füze ve yanıcı bombalar kullanmakla suçlamıştı. AFP’ye konuşan bir yetkili “Suriye içerisine Scud füzeleri düştü” dedi. Batı destekli silahlı gruplar da Scud füzeleri atıldığını bildirdi.

NATO’nun açıklaması da Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov’un Suriye rejiminin giderek ülkenin kontrolünü kaybettiği yönündeki açıklaması sonrasına denk geldi. Itar-Tass haber ajansına göre Mikhail Bogdanov, muhalefetin zafer kazanmasının hesap dışı olmadığını söylerken, yaşananlara karşıda bakmak gerektiğini belirtti. Bogdanov, “Suriye hükümet ve rejimi giderek daha fazla ülkenin kontrolünü kaybediyor” dedi.

“Sonuç olarak Suriye muhalefetinin zafer kazanma olasılığı göz ardı edilemez” diyen Bogdanov, “Bununla birlikte, Moskova Cenevre Bildirisi’nin uygulanmasını ve çatışmaya barışçıl bir çözüm bulunmasını teşvik edecek” diye ekledi.

30 Haziran’da Suriye Eylem Grubu, Cenevre’de bir geçiş hükümetinin ilkeleri konusunda bir anlaşmaya varmıştı. Cenevre Bildirisi olarak adlandırılan bu anlaşma, taraflar arasında diyaloga dayalı bir çözüm öneriyordu. (anf)

Diğer Haberler