Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Netanyahu Atina’da Ortak Arayışında

Netanyahu Atina'da Ortak Arayışında

17 Ağustos 2010 Salı 13:20
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile eşi Sara Netanyahu 2 günlük bir ziyaret için Atina'da.

Stelyo Berberakis

Atina, Yunanistan - BBC

Ziyaret iki ülke arasında siyasi, ticari ve enerji alanında işbirliğini geliştirmeyi amaçlıyor.

Ancak her iki tarafın da birbirlerinden beklentileri de var.

İsrail basınına göre, Netanyahu, Mavi Marmara saldırısı ardından Türkiye ile ilişkilerinin kopması ardından bölgede kendine yeni bir müttefik arayışı içinde.

Bu bağlamda Netanyahu'nun İsrail savaş uçaklarının Yunan hava sahasında tatbikat yapabilmesine izin verilmesini talep etmesi bekleniyor. Ayrıca Yunanistan ile İsrail arasında bir savunma işbirliği anlaşması da gündemde olacak.

Atina, Mavi Marmara saldırısı ardından Girit adası açıklarındaki İsrail-Yunanistan ortak hava tatbikatını yarıda kesmişti.

Papandreu ise Yunanistan'ın Orta Doğu ülkeleriyle zayıflayan bağlarını güçlendirme arayışında. Atina, Türkiye ile İsrail ilişkilerinin kopması ardından Orta Doğu'da yeni bir oyuncu olmayı hedefliyor.

Bu kapsamda Papandreu Netanyahu'nun ziyaretinden bir gün önde BM Genel Sekreteri ile Mısır ve Filistin liderlerini arayarak görüşlerini aldı.

Ancak iki ülke arasındaki yakınlaşma ülke içinde tepki çekiyor.

İsrail Başbakanı'nın ziyaretine karşı çıkan sol eğilimli partilerle Yunanistan'da yaşayan Filistinliler, Atina'da gösteri planlamaya başladı.

Netanyahu Papandreu'nun İsrail ziyaretin ardından Yunanistan'ı ziyaret eden ilk İsrail başbakanı. BBC

Diğer Haberler