Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
New York eyaleti ’felaket bölgesi’

New York eyaleti 'felaket bölgesi'

31 Ekim 2012 Çarşamba 08:04
ABD Başkanı Barack Obama, doğu kıyılarını vuran Sandy fırtınasının geniş bir alanı sel suları altında bırakması ve milyonlarca kişinin elektriksiz kalması ardından New York eyaletini "felaket bölgesi" ilan etti.

Sandy, dün gece kıyıya yaklaşıp diğer soğuk hava sistemleriyle birleştiğinde kasırga niteliğini kaybetti ancak verdiği zararlara ilişkin ayrıntılı haberler geliyor.

Deniz 4 metre yükselerek New York metro sistemini büyük ölçüde sular altında bıraktı. Karayollarındaki tünelleri de su kapladı.

Kentte bir elektrik ara istasyonunda patlama oldu; bir hastane boşaltıldı ve 50 konut yangın sonucu tahrip oldu.

Enerji bakanlığı yetkilileri, pekçok eyalette 8 milyon evde elektriklerin kesildiğini açıkladı.

Sandy kasırgası New York'ta

New York'ta deniz suları rekor düzeyde yükselirken metroları ve karayollarındaki tünelleri sel bastı.

Kasırganın vurmasını izleyen saatlerde çeşitli nedenlerle 27 kişinin öldüğü belirlendi.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, şehirde 10 kişinin öldüğünü, bu sayının artmasından edişe ettiklerini söyledi.

New York'un Aşağı Manhattan bölgesinin büyük bölümü karanlıkta kalırken, aşağı Manhattan kesimi ile diğer alçak bölgelerde yaşayan 375 bin kişi tahliye edildi.

New York ulaştırma müdürü Joseph Lhota, kentteki metro sisteminin 108 yıllık olduğunu ve dün geceki düzeyde bir felaketin daha önce yaşanmadığını söyledi.

Birçok eyalette kamu ulaşımı da durduruldu; binlerce uçak seferi iptal edildi.

Borsa kapalı

New York Üniversitesi'ne bağlı Tisch hastanesinde elektriğin kesilmesi ve jeneratörün de devreye girmemesi üzerine 200'ü aşkın hasta tahliye edildi.

New Jersey'de bulunan ABD'nin en eski Oyster Creek nükleer santralında, yükselen su düzeyi dolayısıyla alarm durumuna geçildi.

New York borsası bugün de açılmadı; dünyanın en büyük borsası, 1888 yılından bu yana ilk defa iki gün art arda kapalı kalıyor.

6 Kasım'daki başkanlık seçimleri için geri sayım sürerken, Başkan Barack Obama ve Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney seçim kampanyalarını iptal etti.

Fırtına, dün gece saatte 129 km'ye varan hızda esen rüzgarlarla yerel saatle 20'de New Jersey'de Atlantic City'ye ulaşmıştı. (BBC)

Diğer Haberler