Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Nilüfer Akbal’ın ‘Herîrê’ İsimli Yeni Albümü Çıktı

Nilüfer Akbal’ın ‘Herîrê’ İsimli Yeni Albümü Çıktı

21 Ağustos 2010 Cumartesi 00:36
Kürt müziğinin duyarlı kadın sesi Nilüfer Akbal, yeni albümü “Herîrê”de kültürlerin sınırlar aşan hikâyesini Ortadoğu kadınlarına adıyor.

Akbal'ın son albümü “Herîrê” Kürtçe'de “ipek kumaş” anlamına geliyor. Herîrê hem albümdeki geleneksel şarkılardan birinin adı, hem de dalgalanışı ve pürüzsüzlüğüyle şarkılar vasıtasıyla Kürt kültürünün Ortadoğu'nun farklı ruh ve tınılar arasında yaptığı esintili ve tatlı yolculuğunu anlatıyor.

Kültürlerarası geçiş ve etkilenmelerin engel ve sınır tanımazlığı “Herîrê”nin, ipeğin pürüzsüzlüğünde tam ifadesini bulmuş sanki.

Kürt müziğinin ruhuna duyarlı bir kadın sesi olarak Nilüfer Akbal da kültürlerin sınırlar aşırı yolculuğunu Ortadoğu kadınlarına adıyor.

Nam ve Ada Müzik işbirliğiyle piyasaya çıkartılan albümde Akbal'ın en gelenekselden moderne çeşitli makamlardaki şarkıları yorumlamadaki hüneri dikkat çekiyor.

Albüme adını veren “Herîrê” Acem aşiran makamındayken, “Pawanekanî” ise Kürdili Hicazkar.

Ayrıca Akbal albümün iki parçasının besteci ve söz yazarı olarak karşımıza çıkıyor.

Albümde, Metin-Kemal Kahraman, Ayhan Evci, Jan, Kerem Gerdenzeri, Tahir Tevfik gibi önemli isimlerin bestelerinin yanı sıra, anonim şarkıları da yer alıyor. 'Herîrê' geleneksel müziğe onun kendine has dokusunu bozmadan yaklaşması bakımından Akbal'ın olgunluk döneminin habercisi. Geleneksel müziğin geçmişten kopup gelen yankısı çağdaş enstrümanlarla harmanlanarak bugüne ulaşıyor.

Yaklaşık dört yıllık hazırlık çalışmasının ürünü olan albümde düzenlemeler Ayhan

Evci, Burhan Bayar ve Nilüfer Akbal imzasını taşıyor. Albümde yer alan yedi parçanın Almanya'daki kayıt ve düzenlemeleri Ayhan Evci'ye ait. 'Herîrê'nin görsel tasarımı ise 60'lı yılların havasını taşıyor. Orhan Cem Çetin'in fotoğrafları, Baran Uğurlu'nun sanat danışmanlığında Eyüp Yurtsever tarafından kapak tasarımına uygulandı.

Kürtçenin tüm lehçeleri

'Herîrê Kürtçe'nin dilsel zenginliğini hakkıyla yansıtan bir albüm. Albümde, sanatçının

Irak Federe Kürt Bölgesi'ne yaptığı ziyaretlerin etkisi hissediliyor. Ortadoğu'nun Herat, Hewler, Süleymaniye, Duhok ve Şaqlawa gibi şehirlerinde Ortadoğu ve İran makamlarının damarlarıyla beslenen Kürt müziğiyle daha yakından tanışma fırsatı bulan Akbal bu aydınlatıcı karşılaşmayı Zazaca,  Kurmancî ve Soranî lehçelerindeki şarkılarla kendi müziğine ustaca yansıtmayı becermiş. Akbal, Sine'den taşıdığı “Herire”si,

Hewler'den taşıdığı “Şilera”sıyla “Herîrê” albümünde ona açık kulakları kucaklamayı bekliyor.

http://www.niluferakbal.com/tr/

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
30 Ocak 2017 Pazartesi 13:29
04 Aralık 2016 Pazar 01:35
05 Kasım 2016 Cumartesi 22:49
22 Ekim 2016 Cumartesi 10:55
04 Ağustos 2016 Perşembe 09:17
07 Temmuz 2016 Perşembe 09:20
04 Temmuz 2016 Pazartesi 15:04
28 Haziran 2016 Salı 08:27
22 Haziran 2016 Çarşamba 09:27
03 Haziran 2016 Cuma 17:11