Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Norşîn’de ’Roboski Meydanı’ inşa ediliyor

Norşîn'de 'Roboski Meydanı' inşa ediliyor

08 Ağustos 2012 Çarşamba 06:26
Norşîn Belediyesi 2012 çalışmaları kapsamında önüne koyduğu en büyük projelerinden biri olan Roboski adını verdiği kent meydanının inşasına başladı.

Norşîn Belediyesi 2012 çalışmaları kapsamında önüne koyduğu en büyük projelerinden biri olan Roboski adını verdiği kent meydanının inşasına başladı. Belediye aynı zamanda ilçeye üçüncü parkını kazandırmak için de kolları sıvadı.

Norşîn Belediyesi önüne koyduğu 2012 yapım projeleri kapsamında startını verdiği çalışmaları aralıksız sürdürüyor. İlçede ilk defa yapılacak olan ve adına Şırnak'ta 34 kişinin katledildiği Roboski'nin adı verilecek olan kent meydanının yapımına başlandı.

Roboski Meydanı, ilçe merkezinde bulunan Öğretmenevi arkasındaki boş alanda 2 bin 32 metrekare üzerinde yapılıyor. Meydan projesi kapsamında meydanda aynı zamanda bir “Ehmedê Xanî anıtı” yapılması planlanırken, öte yandan hayatını kaybeden 34 kişiyi simgeleyen ağaçlar dikilecek ve meydanda “Roboski Köşesi” diye bir alan bırakılacak.

Çalışmalar hakkında kısa bir açıklama yapan Norşîn Belediye Başkanı Mehmet Emin Özkan, belediye yönetimi olarak Norşîn'i modern bir yapıya kavuşturmak için ilçeyi baştan sona yeniden inşa etme çalışmaları yürüttüklerini belirtti.

Roboski adını vermeyi planladıkları kent meydanının yapımına başladıklarını söyleyen Özkan aynı zamanda ilçede üçüncü parkın yapımı için çalışma başlattıklarını ifade etti. Bu çalışmalardan halkın büyük memnuniyet duyduğunu belirten Özkan, belediye olarak yönetimde oldukları her dakika hizmet üretmeye devam edeceklerini söyledi.

Meydanda Kürt şair ve yazar Ehmedê Xanî için de bir köşe ayrılarak Xanî’nin bir biyografisi ve bir sözünün yazılı olduğu kitabe yaptırılacağını ifade etti.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Norşîn Belediyesi Peyzaj mimarı Duygu İliklerden, Eylül ayında ilçe halkını ilk meydanlarıyla buluşturmayı planladıkları söyledi.

İliklerden, katledilen 34 Kürdün anısına böylesi bir çalışma yapmaktan gurur duyduklarını söylerken, meydanda bin 800 taban tuğla taşı döşendiğini ifade etti. İliklerden, 550 metrekare yeşil alan, bir Ehmedê Xanî anıtı, bir suni şelale, 4 adet pergola ve oturma alanları yapmayı planladıklarını belirtti.

İliklerden, aynı zamanda ilçede Erentepe Mahallesi'nde de bin 500 metrekare alan üzerinde yeni bir park yapımına başladıklarının bilgisini verdi. Park, çocuklar için de eğlence araç gereçleriyle donatılacak.(ANF)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları