Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Nûbihar Derneği’nin, Açlık Greviyle İlgili Basın Bildirisi

Nûbihar Derneği'nin, Açlık Greviyle İlgili Basın Bildirisi

30 Ekim 2012 Salı 23:47
Kürt siyasi tutuklu ve hükümlüler tarafından başlatılan açlık greviyle ilgili olarak Nûbihar Derneği bir basın bildirisi yayınladı.

Nûbihar Eğitim ve Kültür Derneği’nin basın bildirisi:

ÖLÜMLERE ENGEL OLMAK HALEN MÜMKÜN

Yüzlerce siyasi Kürt tutuklu ve hükümlü tarafından 12 Eylül tarihinde başlatılan  ve  49. gününü dolduran açlık grevi, hayati eşiği aşmış bulunmaktadır. Duyarlı kamuoyu tarafından kaygıyla izlenen ve birçok sivil toplum örgütünün destek verdiği talepler karşısında hükümet yetkilileri yetersiz açıklamalar yapmakla ve olayı yeterince gündemine almamakla dikkat çekmektedir. Nûbihar Derneği  olarak, kalıcı sakatlık ve ölümlere yol açması kuvvetle muhtemel bu durumun, taraflar arasında yapılacak görüşmeler sonucunda ortak bir mutabakatla makul bir çözüme kavuşturulmasını beklemekteyiz.

Talepler göz önünde bulundurulduğunda hükümetin gereksiz bir imtina içinde olduğu görülmektedir. Bize göre üç  talep de iktidar tarafından karşılanabilir niteliktedir.

Anadilde savunma yapılamaması, adil yargılanma hakkının ihlal edilmesi anlamına gelmektedir. İktidar partisinin son kongresinde ortaya koyduğu “anadilde savunma ve kamu hizmetlerinden anadilde yararlanma” maddesi her ne kadar uzun vadeli bir niyet beyanı olarak görülse de konu bir seçim malzemesi olmaktan çıkarılıp bir an önce yasalaştırılmalıdır. Anadilde savunma hakkını kullanma teşebbüsünde bulunmaktan dolayı yargı tarafından uygulanan keyfi cezalandırmalar bir an önce bitirilmeli ve bu nedenle ortaya çıkan mağduriyetler giderilmelidir.

Anadilde eğitim bir ulusun en tabii ve tartışılması mümkün olmayan hakkıdır. Hükümet anadilde eğitim talebini parçalanma paranoyalarından beslenmiş mantık ve hukuk dışı açıklamalarla yasaklamayı sürdürmekten vazgeçmelidir.

Kürt sorununun çözümünde, çatışmaların kalıcı biçimde sona erdirilmesinde önemli bir aktör olan Abdullah Öcalan’ın yaşam şartları evrensel insan hakları standartlarına göre düzenlenmeli, aile ve avukatlarıyla görüşmesi sağlanmalı ve çözüm sürecine katkısının sağlanması amacı ile kolaylaştırıcı tedbirler alınmalıdır.

Nûbihar Derneği olarak, insan yaşamını tüm politik ve stratejik hesapların üstünde gördüğümüzü, hükümetin umursamaz ve aşağılayıcı istikbar dilini kullanmasının kabul edilemeyeceğini ve yaşanması muhtemel ölümleri hiçe sayan tutumundan vazgeçmesi gerektiğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Diğer Haberler