Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Numan Kurtulmuş Diyarbakır’da

Numan Kurtulmuş Diyarbakır'da

31 Ağustos 2010 Salı 23:27
Numan Kurtulmuş, Diyarbakır E tipi cezaevi önünde yaptığı açıklamada, cezaevinin müzeye dönmesi gerektiğini söyledi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Diyarbakır E tipi cezaevi önünde yaptığı açıklamada, cezaevinin müzeye dönmesi gerektiğini söyledi.

E tipi cezaevinde çok sayıda işkence yapıldığını ve buranın bir müze haline getirilmesi gerektiğini belirten Kurtulmuş, "Türkiye'nin özellikle 12 Eylül'den sonraki bir dönem Metris, Mamak cezaevi gibi büyük ihlallerin ölümlerin ve infazların yaşandığı bir döneme kara bir leke olarak maalesef Türkiye'nin kara lekesi olmuştur. Türkiye'nin kendi geçmişi ile yüzleşmeyi açık yüreklilik ile göstermek zorundadır. Türkiye'deki temel sıkıntı, milletin hangi mezhep ve inançta olursa olsun herkesin birinci sınıf vatandaş olmasıdır. Geçtiğimiz yıl demokratik açılım konuşulur ve kimse birşey ortaya koyamazken bir Diyarbakır'a gelir bir proje haline getirdik ve açıkladık. Türkiye'ye çok kapsamlı bir anayasa gerekmektedir, bunun için biz eksik de olsa bu anayasayı bir adım olarak görüyor ve ümit ediyoruz, 12 Eylül'de bir adım atılacak ve bundan sonra 13 Eylül sabahı hayır bu anayasa yetmez yeni anayasa istiyoruz deyip kollarımızı sıvayacağız, bu memlekette kürdün, türkün, alevinin, sünni'nin, zenginin ve fakirin farkının kalmadığı özgür bir Türkiye'yi kurmak için yolumuza devam edeceğiz" dedi.

Kurtulmuş, ayrıca 1982 darbesi sonrası büyük işkencelerin yaşandığı Diyarbakır Cezaevi ile ilgili olarak da "Şu duvarın arkasında nice hayatlar soldu ve hayatlar karardı. Niceleri intihar etti veya etti dediler. Gelecekte böyle olmaması için bu cezaevi bir Adalet ve İnsan Hakları müzesi haline getirmelidir. Ceza evinden çıktıktan sonra ağır hastaların, o döneme ait resim ve filimlerin burada sergilenmesini istiyoruz. Saadet Partisi olarak biz bunun için gayret edeceğiz biz iktidara geldiğimizde muhakkak
yapacağız. Biz Saadet Partisi olarak ne yaptıysak yazılı hale getirdik. Biliyorsunuz siyasette söz uçar yazı kalır biz bu projeyide bir dosya haline getireceğiz"
diye açıklama yaptı.

Diğer Haberler