Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Nurs Köyü’nün ismi iade edildi

Nurs Köyü'nün ismi iade edildi

03 Temmuz 2012 Salı 11:59
Said-i Nursi'nin köyü olan Bitlis'n Hizan ilçesine bağlı Nurs Köyü`nün ismi iade edildi. Köyün ismi 1960 darbecileri tarafından Kepirli olarak değiştirilmişti.

Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Nurs Köyü'nün ismi 52 yıl sonra iade edildi.

1960 darbecilerinin ismini Kepirli olarak değiştirdiği Nurs köyünün orjinal ismi İçişleri Bakanlığının 28.06.2012 tarih ve 3617 sayılı Bakan onayı ile iade edildi: Said-i Nursi (Kurdi)'nin köyü olarak bilinen Nurs Köyü, her yıl binlerce ziyaretçinin akınına uğruyor.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, 1960 yılında ismi zorla değiştirilen Nurs köyünün yeni isminin gerek köy halkı gerekse bölge halkı tarafından kabul görmediğini söyledi.

Nurs Köyü'nün isiim değişikliğiyle ilgili birçok kez başvuruda bulunduklarını bildiren Kiler, "Nurs Köyünün ismi 1960 yılında Kepirli olarak değiştirilmişti. Ancak hiçbir zaman gerek köylüler tarafından gerekse bölge halkı tarafından benimsenmedi. Kepirli ismi yerine sürekli Nurs ismi kullanıldı. Türkiye’de zaman zaman antidemokratik uygulamaların yaşandığı dönemler olduğunu biliyoruz. Nurs da böylesi bir dönemde zorlama bir şekilde Kepirli olarak değiştirildi. Ak Parti İktidarı ile birlikte birçok anti demokratik uygulama ortadan kaldırıldı. Bizlerin de 10 yıldır Kepirli’nin Nurs olması için defaatle girişimlerimiz oldu. Bu girişimlerimiz sonucunda 28.06.2012 tarih ve 3617 sayılı Bakan onayı ile Nurs ismi resmi olarak iade edilmiş oldu. Bu şekilde Üstad Bediüzzaman'a olan vefa borcu da yerine gelmiş oldu. Güroymak’ın da Norşin olarak değiştirilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir. En kısa sürüde bu müjdeyi de vermek istiyoruz" diye konuştu.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları