Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Obama`dan İsrail Saldırılarına Destek

Obama`dan İsrail Saldırılarına Destek

15 Kasım 2012 Perşembe 08:54
Başkan Obama, Gazze`den İsrailli sivillere karşı düzenlenen roket saldırıları ışığında ABD`nin İsrail`in kendini savunma hakkına desteğini yineledi.

Açıklamaya göre, Obama görüşmelerde, ABD`nin İsrail`in kendini savunma hakkına desteğini yinelerken, Netanyahu`ya, sivil kayıplardan kaçınmak için her türlü çabayı göstermesi çağrısında bulundu.

Beyaz Saray açıklamasında, Obama-Netanyahu görüşmesine ilişkin şu ifadelere yer verildi:

``Başkan Obama, Gazze`den İsrailli sivillere karşı düzenlenen roket saldırıları ışığında ABD`nin İsrail`in kendini savunma hakkına desteğini yineledi. Başkan, Başbakan Netanyahu`ya, sivil kayıplardan kaçınmak için her türlü çabayı göstermesi çağrısında bulundu. İki lider, durumun yatışmasına imkan tanımak için Hamas`ın İsrail`e yönelik saldırılarına son vermesi gerektiği yönünde ortak görüş ortaya koydu. İki lider, önümüzdeki günlerde aralarındaki yakın teması sürdürme hususunda mutabık kaldı.``

Açıklamada, bugün daha erken saatlerde ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden`ın da Gazze`deki olaylarla ilgili olarak Netanyahu`dan brifing aldığı belirtildi.

Beyaz Saray açıklamasında, Obama-Mursi görüşmesine ilişkin de şunlar kaydedildi:

``Başkan ayrıca, Mısır`ın bölgesel güvenliğin muhafazasındaki merkezi rolü dikkate alınarak, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ile görüştü. Görüşmede, Başkan Obama, Gazze`den İsrail`e roket ateşini kınadı ve İsrail`in kendini savunma hakkını yineledi. İki lider, durumun mümkün olduğu kadar hızlı şekilde yatışması için çalışmanın önemi üzerinde fikir birliğine vardı ve gelecek günlerde yakın teması sürdürmeyi kararlaştırdı.``

Diğer Haberler