Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Öcalan: Ateşkesi Onaylıyorum

Öcalan: Ateşkesi Onaylıyorum

15 Ağustos 2010 Pazar 15:38
İmralı Cezaevi'nde tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan, PKK'nin ateşkes kararını onayladığını açıkladı.
ANF'de yer alan habere göre, Öcalan Cuma günü avukatlarıyla yaptığı görüşmede, PKK'nin ateşkes kararını değerlendirdi. Öcalan, kendisinin de ateşkes konusunda daha önce bir çağrı yaptığını belirterek, "Ben PKK'nin aldığı bu kararı onaylıyorum. Zaten daha önce benim de bu yönlü çağrılarım olmuştu. Arkadaşlara, özellikle dağdakilere bu konuda çok teşekkür ediyorum" dedi.

Öcalan, ateşkesin referandum sonuna kadar sürecek olmasını önemli bulduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

"Önemli olan bu sürecin iyi değerlendirilmesidir. Gerilla bu süreçte karakol saldırılarından uzak duracaktır. Eğer imha amaçlı geliyorlarsa ve başka çare kalmamışsa, kesinlikle kendilerini korumak için her şeyi yapabilirler. Süreç hem barışa hem savaşa gebe bir süreçtir. Ben gerçekten tedirgin oluyorum. Ergenekonvari savaş lobileri tekrar devreye girebilir."

Referandumdan sonra hükümetin tavrına göre yeni bir değerlendirme yapacağını belirten Öcalan, "Bu eylemsizlik süreci AKP'nin ne kadar samimi olup, olmadığını açığa çıkaracak. Eylemsizliğe karşı ordunun tavrı da belli olacak. Bu sürenin sonuna doğru gelişmeleri izleyip yeni bir değerlendirme yapacağım. Bundan sonra da oyalamaya çalışırlarsa, ben artık bir şey yapamam" diye konuştu.

PKK'ye ateşkes çağrısında bulunanların da barış için çalışmasını isteyen Öcalan, Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) de "politik hamle dِnemi" başlatması gerektiğini belirtti.

Öcalan, 12 Eylül'de referanduma sunulacak olan anayasa değişikliği konusunda da Kürtlerin son güne kadar tartışarak karar vermesini istedi. Öcalan şöyle dedi:

"Halkımız da son güne kadar tartışsın, gözlem yapsın. Buna göre kendi kararlarını versin, eğilimlerini olgunlaştırsın. Biz biliyoruz ki, 'evet' diyen taraf İslamcı-milliyetçi kesimdir. Ama karşılarındakiler de ulusalcı-milliyetçilerdir. Ama biz bu demokratik gelişmelere göre demokratik bir tavır almalıyız."

PKK, 13 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, 20 Eylül'e kadar ateşkes ilan ettiğini duyurmuştu.

AKnews

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları