Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Öcalan İlk Kez Açık Görüş Yaptı

Öcalan İlk Kez Açık Görüş Yaptı

04 Ağustos 2010 Çarşamba 02:05
PKK Lideri Abdullah Öcalan, İmralı Adası'na götürüldüğü 1999 yılından beri ilk defa ailesi ile açık görüş gerçekleştirdi.
PKK Lideri Abdullah Öcalan, İmralı Adası'na götürüldüğü 1999 yılından beri ilk defa ailesi ile açık görüş gerçekleştirdi.

Dicle Haber Ajansı'na (DİHA) açıklama yapan Mehmet Öcalan, dün, İmralı Özel Tip Cezaevi'nde tutulan kardeşi Abdullah Öcalan ile kez açık görüş gerçekleştirdiğini söyledi.

Zor ve önemli bir süreçte Abdullah Öcalan'la görüştüğünü söyleyen Mehmet Öcalan, görüşmede kardeşinin, devletin gerçekçi, kalıcı bir çözüme yanaşması durumunda kendisinin de süreci destekleyeceğini söyledi.

Mehmet Öcalan, görüşmeye ilişkin özetle şu bilgileri verdi:

"Hassas bir süreçten geçtiğimizi, hem devletin, hem PKK'nin, hem de kendilerinin yapabileceklerinin olduğunu vurguladı. Herkesin üzerine düşeni yapması halinde, kendisinin de gerçek, kalıcı, onurlu bir barış ve demokrasi için üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini ve o zaman da halkın bunu onaylayacağını söyledi. Aksi durumun halk tarafından kabul edilmeyeceğini, kendisinin de PKK ile devlet arasında kalıp bir şey yapamayacağını kaydetti."

Mehmet Öcalan, her hükümlü gibi ağabeyinin de açık görüş hakkı olduğunu, bu hakkın bugüne kadar ellerinden alındığını, ancak bu hakkın verilmesinin ne amaçla olursa olsun kendilerini çok mutlu ettiğini vurguladı.

11 yıldır cezaevinde

Abdullah Öcalan, Türkiye'nin baskıları sonucu 1998'de Suriye'den Rusya'ya, oradan İtalya'ya geçti. Öcalan, İtalyan Hükümeti tarafından da ülkeden çıkarılınca, kısa bir süre Yunanistan'ın Kenya Büyükelçiliği'nde kaldı. ABD ve bir görüşe göre İsrail güçleri tarafından 16 Şubat 1999 tarihinde teslim edilerek, Kenya'dan Türkiye'ye getirildi. 31 Mayıs 1999 tarihinde hapsedildiği İmralı adasında yargılanmasına başlanan Öcalan, 29 Haziran 1999'da Ankara 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından idama mahkûm edildi. Mahkemenin verdiği idam kararı, Yargıtay tarafından 25 Kasım 1999 tarihinde onandı, fakat idam cezası yerine getirilmedi. Çünkü, Avrupa Birliği uyum yasaları ile Türkiye'de idam cezası kaldırılmıştı. Öcalan, 11 yıldır ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla İmralı Kapalı Cezaevi'nde bulunuyor.

AKnews

Diğer Haberler