Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Öcalan’ın Avukatından Ergenekon İddiaları

Öcalan'ın Avukatından Ergenekon İddiaları

18 Nisan 2012 Çarşamba 17:13
Şüphelilerinin çoğu avukat olan, ikinci KCK iddianamesi, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

KCK’ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan ve şüphelilerinin çoğu avukat olan ikinci iddianame İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Oy birliği ile kabul edilen iddianamede 35’i tutuklu 50 şüpheli yer alıyor.

KCK operasyonu kapsamında gözaltına alınan fakat daha sonra mahkemece serbest bırakılan Abdullah Öcalan’ın avukatlarından İrfan Dündar'ın ifadesinde, KCK ve Ergenekon konusunda bilgiler yer alıyor.

AVUKATLAR ÖCALAN’LA SİYASİ GÜNDEMİ KONUŞUYOR

Öcalan ile görüşen avukatların, yasaların hükümlü-avukat ilişkisine sağladığı kolaylıktan yararlanarak, hükümlünün savunması ile ilgili hususlar haricinde, siyasi gündem, KCK/PKK örgütünün son durumu, örgütün işleyişi, devlet güçleri ile çatışmaları ve benzeri örgütsel konuların aktardığını söylediği iddianamede yer aldı.

ÖCALAN’IN AVUKATI İMRALI - KANDİL BAĞLANTISINI DEŞİFRE ETTİ

Avukat görüşmeleri sırasında not tutulduğu ve daha sonra bu notların internet aracılığı ile ilgili kişilere ve Murat Karayılan’a ulaştırıldığını anlatan Dündar, Öcalan’la görüşecek avukatlara KCK’nın karar verdiğini söyledi. E-mail şifrelerinin de yaklaşık 2 ayda bir değiştirildiğini ve yeni e-mail ve şifrelerin Asrın hukuk bürosuna kuryeler aracılığı ile bildirildiğini, görüşme notlarının taslak olarak gönderildiğini ve ilk olarak PKK’nın Avrupa sorumlusu Sabri Ok tarafından alındığını açıkladı.

KCK – DERİN DEVLET BAĞLANTISI VAR MI? SORUSU

Sorguda, “Ergenekon yapılanması ile PKK/KCK arasında şahit olduğunuz bağlantılar hakkında bildiklerin nelerdir?” diye sorulan soruya Dündar, PKK’nın Avrupa sorumlusu Sabri Ok ile Ergenekon arasında bağlantı olduğunu düşündüğünü söyledi.

2005 yılında Sabri Ok’un cezaevinden çıktıktan sonra Ağrı ili Eleşkirt ilçesinde askerlik yaptığını belirten Dündar, “Askerdeyken ben bir kere ziyaretine gitmiştim. Burada yaptığım ziyarette Sabri Ok’un yakın arkadaşlarından ve sürekli kendisini ziyaret eden ismini şu an hatırlamadığım bir şahıs bana ‘Sabri Ok’un askerlik görevini yaparken Jandarma İstihbaratından Zeki ya da Zekeriye isimli bir binbaşı ile sürekli temas halinde bulunduklarını, Sabri Ok’un askerlik yaptığı dönemde iki askerin kendisini koruduğunu’ anlattı. Daha sonra askerliği bittikten sonra Sabri Ok’un örgüt içerisinde hızla yükselerek Avrupa sorumluluğuna geldiğini ve Abdullah Öcalan tarafından da Sabri Ok’ un örgüt içersinde korunduğunu ve bir keresinde Abdullah Öcalan’ın, ‘benim Türkiye temsilcim’ dediğini hatırlıyorum. Dolayısı ile Sabri Ok’un Ergenekon yapılanması ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Yukarıda da ifademde anlattığım gibi Sabri Ok ile Hatice Korkut isimli şahıslar 2006 yılı sonlarında hava yolu ile çok rahat bir şekilde PKK’nın kamplarına gittiğine şahit oldum.”

MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ

Abdullah Öcalan’ın avukatlarından İrfan Dündar’ın cep telefonuyla Yalçın Küçük’ü araması ve Yalçın Küçük’ün Dündar’ı daha dikkatli olması konusunda uyarararak azarlaması daha önce basına yansımıştı.

Aynı zamanda Odatv davasından yargılanan Yalçın Küçük, "KCK'dan alınan pek çok avukat, MİT'çi oldukları için serbest kaldı. MİT onların bir kısmını kurtardı." demişti.

Diğer Haberler