Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Öcalan’ın Avukatları Davasında 3. Duruşma Silivri’de Başladı

Öcalan'ın Avukatları Davasında 3. Duruşma Silivri'de Başladı

03 Ocak 2013 Perşembe 15:20
Abdullah Öcalan'ın avukatlarının yargılandığı davanın üçüncü duruşması başladı. Duruşmada avukatların anadilde savunma talepleri mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

Abdullah Öcalan'ın savunmasını üstlenen ve aralarında Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının da bulunduğu biri gazeteci 27'si avukat 28 tutuklu, toplam 50 kişinin yargılandığı davanın üçüncü duruşması başladı. Silivri Ceza İnfaz Kampusu'nda bulunan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Van Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk ile BDP milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Pervin Buldan katıldı.

Avrupa ülkelerinden çok sayıda avukatın gözlemci olarak katıldığı duruşmayı, Fransız Avukatlar Sendikası ve Uluslararası Barolar Birliği İnsan Hakları Enstitüsü'nden 50'ye yakın avukat izledi. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, Diyarbakır eski Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar'ın da aralarında bulunduğu 100'ü aşkın avukat da duruşmaya katıldı. Tutuklu avukatların tamamının hazır bulunduğu duruşmada tutuksuz yargılananlardan 11'i duruşmaya katıldı. Duruşma daha önce savunmaları hiç alınmayan tutuksuz ve tutuklu avukatların savunmalarının alınmasıyla başladı. Savunmasını vermek için kürsüye çıkan tutuklu avukatlardan Mizgin Irgat, Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'nin sorularına "Ez dixwazim ku parastina xwe bi Kurdî bidim û ez verger dixwazim" yanıtı vermesine rağmen ısrarla kendisine sorular sorulması dikkat çekti.

Bu duruma itiraz eden Avukat Mehmet Emin Aktar, "Daha önceki duruşmalarda da aynı yöntemi denediğiniz için duruşmayı terk etmiştik. Meslektaşlarımız Kürtçe savunma talebinde bulunuyor ve siz de beyanda bulunmuşlar gibi duruşmayı devam ettirdiniz. Bundan sonraki meslektaşlarımızın da anadilde savunma talepleri olacak" demesi üzerine Mahkeme Başkanı Ekinci'nin, "Nereden biliyorsunuz Kürtçe konuşacaklarını, belki Türkçe konuşurlar" diyerek Aktar'ın sözünü kesmesi dikkat çekti. Konuşmasına devam eden Aktar, "Biz duruşma öncesi meslektaşlarımızla görüştük ve Kürtçe savunma talebinde bulunacaklar. Yasal düzenleme yapılacak; ama bu şekilde zaman kaybı yaşıyoruz. Yasal düzenleme yapıldığında tekrardan savunmalar baştan alınacak. Tercüman atamanızı istiyoruz, tercüman atamayacaksanız da yasal düzenlemenin bekletici mesele yapılmasını istiyoruz" dedi. Aktar'ın talebi, "Daha önce talebe ilişkin birden fazla talep konusunda karar verdiğinden karar verilmesine yer olmadığı" gerekçesiyle mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

Duruşma avukatların savunmasıyla devam ederken, kendilerine söz verilen avukatlar, anadilde savunma taleplerini yinelerken, tutuksuz yargılanan avukatlardan Nezahat Paşa Bayraktar ve Ayşe Batumlu ile tutuklu avukatlardan Hatice Korkut, "Meslektaşlarımızın anadilde savunma talepleri kabul edilmeden beyanda bulunmayacağız" dedi. Savunmaları istenen diğer avukatlar ise tercüman taleplerini yineledi. Savunma yapan tutuksuz avukatlardan Ümit Sisligün ise, "Ben, İmralı'da MKP davasından hükümlü müvekkilim Hakkı Alphan ile yaptığım görüşmelerden ötürü bugün yargılanıyorum. Müvekkilim MKP davasından hüküm giydi; ama iddianamede PKK diye geçmiş. Bu dava kesinlikle siyasidir; çünkü bütün görüşmelerimiz kayıt altına alınıyordu. Basına veriliyordu" dedi. Avukat Mehmet Emin Aktar'ın "Bize İmralı'ya nasıl gittiğinizi bütün ayrıntılarıyla anlatır mısınız?" sorusuna yanıt veren Sisligün, "Savcı sadece Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının dilekçelerini kabul ettiği için bireysel olarak başvuramıyorduk. Asrın Hukuk Bürosu avukatlarıyla görüşüp o şekilde dilekçe veriyorduk. Daha önce saldırılar olduğu için avukatlar olarak beraber gidiyorduk. Mudanya'dan jandarma noktasına gidip aramadan geçiyorduk. Ondan sonra gemiye geçiyorduk. İmralı Adası'nda ince bir aramadan geçtikten sonra yanımıza hiç bir şey almadan müvekkilimin yanına gidiyordum" dedi.

Yargılanan avukatlardan bazılarının farklı mahkemelerde görülen 15 davanın bu dava ile birleştirilmesine karar veren mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi. Aranın ardından duruşma, avukatların savunmalarını vermeleri ile devam edecek. (ANF)

Diğer Haberler