Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Oğlumu Bu Hale Getirenler Yargılansın

Oğlumu Bu Hale Getirenler Yargılansın

27 Ağustos 2010 Cuma 10:56
Yapılan aşı sonrasında hayatı kararan Serkan Özgür'e SSPE teşhisi kondu. Baba Mehmet Özgür, "Oğlumu bu hale koyanlar yargılansın" dedi.
1998 yılından bu yana, bayat aşıdan olduğu ileri sürülen SSPE hastalığı tazecik canları soldurmaya devam ediyor. Türkiye'de binlerce çocuk bu hastalığın pençesinde, ailelerinin gözleri önünde günden güne eriyor.

Daha önce de defalarca gündeme getirdiğimiz bu hastalıkla ilgili özel kurumlar rapor verirken, devlet hastaneleri rapor vermekten kaçınıyor. SSPE vakasıyla karşılaşan doktorlar bu hastalığa ya tanı koyamıyor ya da hastalığı gizleme yoluna gidiyor. Doktorlar hasta çocuklara SSPE raporu vermemek için genellikle sara hastası raporu veriyorlar. Aileler de birden fazla doktora başvurunca ortaya karmaşık vakalar çıkıyor. Onlarca doktora başvurup hiçbir sonuç alamayan ve çocuğunun hastalığıyla ilgili yargıya da başvuran Mehmet Özgür bu karmaşık süreci yaşayanlardan biri.

Farklı Teşhisler Koydular

“İki yıldır kimse net bir şey söylemiyor” diyen Mehmet Özgür, çocuğunun günbegün gözleri önünde eridiğini belirterek başından geçenleri anlattı. 2008 yılının Nisan ayında yaşadığı köyün sağlık ocağında oğlu Serkan'a kızamık aşısı yapıldığını anlatan baba Özgür, aşıdan 3 gün sonra oğlunun fenalaşması üzerine Van Devlet Hastanesine gittiklerini belirtti. Özgür, “Oğlum fenalaşınca devlet hastanesine götürdüm. 15 gün hastanede kaldık. Çocuğu muayene ettikten sonra ilaç yazıp bizi eve gönderdiler. 15 gün sonra çocuk iyileşmeyince tekrar hastaneye gittim. Bizi Araştırma Hastanesine gönderdiler. Bir gün kaldık. Eve döndük. 15 gün sonra Ankara'dan bir rapor geldi. Çocuğa “Sara” teşhisi koydular. Çocuğun durumu daha kötü olunca 3-4 ay sonra tekrar Araştırma Hastanesine gittim bu kez de “Menenjit” dediler” dedi.

Erzurum'da SSPE Dediler

Van'da farklı teşhislerin çıktığını ve net bir sonuç alamadığını ifade eden baba Özgür, çocuğun iyileşmemesi üzerine bu kez de Erzurum'a götürdüğünü belirterek şunlar söyledi: “Çocuk iyileşmeyince ve Van'da net bir tanı konulamayınca biz de Erzurum'a gittik. Param yoktu, kaymakamdan yol parası aldım ve yollara düştüm. Hastanede nöroloji doktoru yoktu, bir hafta bekledik. Diğer doktorlar da muayene ettiler ama bir şey söylemediler. Ya da söylemekten kaçındılar. Bir hafta sonra gelen nöroloji doktoru, oğlumun SSPE hastalığına yakalandığını ve yapılacak bir şeyin olmadığını söyleyince yıkıldım.”

Olay Basına Sızmasın

İki yıl boyunca çocuğunun hastalığını öğrenebilmek için mücadele verdiğini dile getiren baba Özgür, oğlunun SSPE hastası olduğunu öğrenince sorumlular hakkında dava açtığını söyledi. Davayla beraber olayı basına da taşımak istediğini belirten Özgür, Van'daki doktorların kendisine bu olayı basına vermemesi telkininde bulunduklarını anlattı. Özgür, “Ben bu olayın ortayı çıkmasını istiyordum. Basınla görüştüğümü duyan doktorlardan biri bana, sen neden basına gidiyorsun, biz sana istediğin SSPE raporunu verecektik, dedi. Hala bir rapor vermediler bekliyorum” dedi.

Irak'ta da Bayat Aşı Dediler

Bir vesileyle çocuğunu Irak'a götürerek doktorlara gösterdiğini de anlatan baba Özgür, sözlerini şöyle sürdürdü: “Irak'ta da çocuğumu doktora gösterdim. Doktor bana çocuğun, yapılan aşının hem yüksek dozda hem de bayat olması nedeniyle bu hale geldiğini söyledi. Birkaç ilaç yazdı. Ve bana iyileşme ihtimali çok az, fazla ümitlenme, ama Allah'tan ümit kesilmez dedi”

Sorumlular Ortaya Çıkarılsın Ve Yargılansın

Ellerinden hiçbir şey gelmediği için ailece kahrolduklarını söyleyen baba Özgür, “Oğlumu bu hale koyanlar bulunsun ve cezaları neyse çeksinler. Başka aileler de bizim gibi yanmasın” ifadelerini kullandı.

(Fikret Özkan – İLKHA)Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
15 Aralık 2016 Perşembe 08:56
04 Temmuz 2016 Pazartesi 14:52
21 Nisan 2016 Perşembe 15:34
04 Şubat 2016 Perşembe 20:02
28 Ocak 2016 Perşembe 18:59
27 Ocak 2016 Çarşamba 21:08
04 Ocak 2016 Pazartesi 17:10
23 Aralık 2015 Çarşamba 10:58
14 Aralık 2015 Pazartesi 21:52
20 Temmuz 2015 Pazartesi 02:48