Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Öğrenciden Meşaleli Newroz Yürüyüşü

Öğrenciden Meşaleli Newroz Yürüyüşü

20 Mart 2012 Salı 09:41
Mersin Üniversitesi öğrencileri Çiftlikköy Kampüsü'nde bulunan Cumhuriyet Alanı'nda Newroz etkinliği düzenledi.

Mersin Üniversitesi öğrencileri Çiftlikköy Kampüsü'nde bulunan Cumhuriyet Alanı'nda Newroz etkinliği düzenledi. Yaklaşık 3 bin öğrencinin katıldığı etkinlikte, "Dişe diş, kana kan seninleyiz Öcalan", "Bé serok jîyan nabe" sloganları atıldı.

Öğrencilerin etkinliği yaptığı alana polisler yığınak yaparken, ses sistemine polislerce el konuldu. Bunun üzerine öğrenciler kendi seslendirdikleri ezgilerle halay çekti.

Demirci Kawa'yı anlatan kısa bir tiyatro gösterimi de yapan öğrenciler, Newroz'un tarihçesini okudu. Yakılan Newroz ateşinin üstünden atlayan öğrenciler daha sonra kampüs içinde meşaleli yürüyüş yaptı.

Mersin'in Toroslar ilçesine bağlı Demirtaş Mahallesi'nde bulunan BDP temsilciliği önünde yüzlerce kişi Newroz'u kutladı. Diyarbakır ve İstanbul Newrozları selamlanırken, zılgıtlar ve alkışlarla coşkulu anlar yaşandı. Havai fişeklerin patlatıldığı etkinlikte, dev Newroz ateşi yakıldı.

Kadınların giydikleri yöresel kıyafetler renkli görüntülere sahne olurken, sarı, kırmızı ve yeşil flamalar açıldı. BDP Toroslar İlçe Başkanı Fethi Çoban, yarın Tırmıl Miting Alanı'nda yapılacak olan Newroz'a yurttaşların kitlesel bir şekilde katılmaları yönünde çağrıda bulundu. (anf, foto: arşiv)

Diğer Haberler