Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Öğretmenin başörtü düşmanlığı

Öğretmenin başörtü düşmanlığı

03 Temmuz 2012 Salı 21:55
Hafta sonunda yapılan Açık İlköğretim Sınavına Tarsus`ta giren bir aday, başörtülü olduğu gerekçesi ile sınav görevlisi bir öğretmen tarafından ağır hakaretlere uğradığını iddia etti.

MERSİN - Pazar günü yapılan Açık İlköğretim okulları sınavına Tarsus Abdulkerim Bengi Anadolu Lisesinde giren Gülten Ayvar, burada sınav görevlisi bir öğretmen tarafından ağır hakaretlere uğradığını iddia etti.

"Başörtülülerin Buralara Girmemeleri İçin Gerekirse Mesleğimi Bırakırım"
Yaşadıklarını İlke Haber Ajansına anlatan Gülten Ayvar, şunlar söyledi: "Ben Pazar günü Açık ilköğretim sınavına girmek için Abdulkerim Bengi Anadolu Lisesine geldim. Bina girişinde nedenini bilmediğim bir kargaşa vardı. Burada yapılan kontrollerden sonra sınıfıma geçip sırama oturdum. Sınıfımızda sınav görevlisi olan Zeynep Y. isimli bir öğretmen, tüm öğrencilere başarılar diledikten sonra sınıftan çıkacak iken, birden bana hiddetli bir şekilde dönerek; `Sen ve senin gibilerinin yüzünden ben mesleğimden olacağım. Sizin gibi örtülülerin buralara girmemeleri için gerekirse ben mesleğimi bırakacağım` dedi. Ben de kendisine bu şekilde hakaret etmeye hakkının olmadığını söyledikten sonra sınıftan çıkıp gitti. Ben de sınav salon başkanına, yasak olmadığı halde neden bu öğretmenin kendisine hakaret ettiğini ve öğretmenden şikayetçi olacağımı söyleyince, salon başkanı bana, `sen canını sıkma, sınavına bak` dedi. Yaşananlardan sonra ben de moral bozukluğu ile sınava girdim ve sınavdan çıkar çıkmaz da, dışarıdaki polislere öğretmeni şikayet ettim" dedi.

"Sen Boş ver, Öğretmenin Psikolojisi Bozuk"
Sınıfta yaşadığı olayı polislere anlattıktan sonra, okul müdürü ile görüştüğünü belirten Ayvar sözlerine şu şekilde devam etti: \"Sınıfta uğradım ağır hakaretlerden sonra, Zeynep Y. isimli öğretmenden şikayetçi olacağımı söylemem ile beni okul müdürü ile görüştürdüler. Okul müdürü bana, `Sen canını sıkma, o öğretmenin psikolojisi bozuktur` dedi. Bend e müdüre, `Eğer psikolojisi bozuk ise neden burada öğretmenlik yapıyor, gitsin akıl hastanesinde yatsın` dedim ve her ne olursa olsun, kendisinden şikayetçiyim dedim. Daha sonra beni okula gelen Tarsus İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Tarsuslu ile görüştürdüler. Ben de olayı kendisine anlattım. O`da eğer şikayetçi olacaksan bir dilekçe yazıp yanıma gel, gereken neyse onu yaparız, dedi\" şeklinde konuştu.

Yaşadığı bu keyfi muamele karşısında sessiz kalmayacağını belirten Gülten Ayvar sözlerini şöyle noktaladı: "Malumunuz, başörtüsü serbest deniliyor. İsteyen başörtüsü ile üniversite ve sınavlar girebilir şeklinde açıklamalar yapılıyor. Fakat hala bazı işgüzarlar, keyfi davranarak, sınıflarda hakaretler yağdırıyor. Bu yaşadığım olayın peşini bırakmayacağım. Tüm hukuki ve yasal yollardan hakkımı arayacağım" dedi. İLKHA

 

Diğer Haberler