Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Ölüm üçgeni cinayetleri sil baştan

Ölüm üçgeni cinayetleri sil baştan

12 Haziran 2012 Salı 11:21
Sapanca-Hendek-Düzce bölgelerinde 1993-96 yılları arasında işlenen cinayetlerin dosyaları yeniden açılıyor.

Türkiye kamuoyunda bölgede işlenen faili meçhul cinayetler nedeniyle “ölüm üçgeni” olarak adlandırılan Sapanca-Hendek-Düzce bölgelerinde 1993-96 yılları arasında işlenen cinayetlerin dosyaları yeniden açılıyor.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun “Soruşturma Usül ve Esasları” ile ilgili genelgesi nedeniyle harekete geçen Sapance Cumhuriyet Savcılığı 12’si faili meçhul 1100 kadar dosyanın yeniden incelenmesine karar verdi.

Yeniden inceleme uygulamasında cinayet sonrası elde edilen deliller yeniden değerlendirilecek ve özellikle parmak izleri Jandarma’nın güncel veritabanından aranacak Deliller ayrıca ehliyet, pasaport, silah ruhsatı işlemlerinde başvuru sahiplerinden alınan parmak izleri Emniyet Genel Müdürlüğü’nün AFİS sistemindeki parmak izleriyle karşılaştırılacak.

1993 yılında dönemin başbakanı Tansu Çiller’in PKK’ye haraç veren iş adamları ve sanatçıların listesinin ellerinde olduğunu belirterek “onlardan hesap soracağız” dedi. Bu açıklamanın ardından aralarında Behçet Cantürk, Savaş Buldan’ın da bulunduğu Kürt iş adamları öldürülmeye, kaçırılmaya başlandı. Kaçırılmaların ardından cesetler “ölüm üçgeni” olarak tabir edilen bölgede bulunuyordu.

Uzun süre “gizemini” koruyan konu eski özel hareketçı Ayhan Çarkın’ın itiraflarıyla gün ışığına çıkmıştı. Ancak Çarkın’ın bölgede gösterdiği noktalarda arama yapan jandarma ve polis herhangi bir bulguya rastlayamadı.

Diğer Haberler