Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Onbinler ”Ölüm Oruçlarına” dikkat çekti

Onbinler "Ölüm Oruçlarına" dikkat çekti

25 Ekim 2012 Perşembe 16:59
BDP çevresi ve ona destek olan halk açlık grevleri nedeniyle Kurban Bayramını kutlamadı. Binlerce kişi açlık görevlerine dikkat çekti.

PKK ve PAJK’lı tutsakların başlattığı, 700’ü aşkın Kürt siyasi tutsağın sürdürdüğü süresiz dönüşümsüz açlık grevi nedeniyle PKK-BDP ve onlara destek veren halk Bayram kutlamadı. Çok sayıda merkezde tutsaklara destek eylemleri gerçekleştirildi.

Urfa'da BDP Viranşehir İlçe Örgütü üyeleri, tutsakların süresiz-dönüşümsüz açlık grevine destek amacıyla ilçe binasında "Açlık grevindeki tutsaklar yalnız değildir" pankartı asarak, süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi başlattı. Açlık grevi eylemine Viranşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Burun, belediye başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleri de destek verdi. Burada açıklama yapan BDP İlçe Başkanı Mahmut Kaya, ölümler olmadan açlık grevi eylemcilerinin taleplerinin dikkate alınması gerektiğini söyledi. Kaya, "Bugün cezaevindeki arkadaşlarımıza destek olmak amacı ile süresiz ve dönüşümlü açlık grevi başlattık. Bizler eylemimizi çadırda yapmak istedik. Fakat Viranşehir Emniyeti ve kaymakamı izin vermedi. Bu yüzden ilçe binamızda yapmaya karar verdik. Açlık grevindeki arkadaşların durumu her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Bu durum karşısında sessiz kalmamak lazım. Tüm halkımızdan destek bekliyoruz" dedi. BDP İlçe binasında açlık grevi eylemi devam ederken, ilçe binası önüne polis yığınağı görüldü. TOMA, zırhlı araçlar ve çevik kuvvet ekipleri ile ilçe binası adeta polis ablukasına alındı.

EDP, EHP VE 78’LİLER GİRİŞİMİ’NİN EYLEMİ ENGELLENDİ

78'liler Girişimi, Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) ve Emekçi Hareket Partisi (EHP) üyeleri, 44'üncü gününe giren açlık grevlerine dikkat çekmek için Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi'nin önünde basın açıklaması yapmak istedi. Ancak, Başbakanlık Ofisi'nin önüne doğru yürüyüşe geçen grup, polis engelliyle karşılaştı. Grup, Dolmabahçe Caddesi üzerinde basın açıklaması yaptı. "Bugün bizim için bayram değil, ölümleri engelleyelim yaşamı kucaklayalım yarın çok geç" pankartı açan grup, "Savaş değil barış", "Ölüm değil yaşam" sloganları attı. Grup adına açıklama yapan Yunus Bircan, bugün cezaevlerine doldurulan siyasi tutukluların tamamının, 30 yıldır süren adı konmamış savaşın "esirleri" olduğunu söyledi. Bircan, hükümetin ve yandaş medyanın açlık grevinde olan siyasi tutukluların taleplerini görmediğini ve bugünün açlık grevindeki tutuklular için bayram olmadığını belirterek, "Bugün onlar için ölüme bir gün daha yaklaşıldığı gün. Bugün bizim için bayram değil, açlık grevindeki arkadaşlarımızla dayanışma, ölümün önüne geçme, yaşamı ve kardeşliği kucaklama günü" dedi.

BAHÇELİEVLER’DE AÇLIK GREVİ DEVAM EDİYOR

BDP Kadın Meclisi'nin Bakırköy Cezaevi önünde başlatmak istediği 3 günlük dönüşümlü açlık grevi eylemine polisin müdahalesi sonucu BDP Bahçelievler İlçe binasında ve Bakırköy Kadın Cezaevi önünde açlık grevi eylemi başlatılmıştı. Bakırköy Kadın Cezaevi önünde aralarında BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, BDP PM Üyesi Kibriye Evren, İstanbul Kadın Meclisi Üyesi Kıymet Ilgaz ve avukatların da aralarında bulunduğu 10 kişinin başlattığı açlık grevi devam ederken, BDP Bahçelievler İlçe binasında dün açlık grevine giren 20 kişi açlık grevine son verdi. Dün akşam saatlerinde İstanbul'a gelen BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak'ın ziyaretinin ardından bugün Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir de açlık grevi eyleminde olanları ziyaret etti. İlçe binası önünde "Cezaevlerindeki ölümlere sessiz kalmayacağız" pankartı açan partililer, "Çocuklarımızın ölmesine izin vermeyeceğiz", "Bedeng ne minin" ve "Tutsakların talepleri kabul edilsin" dövizleri açtı. Eylemde açıklama yapan BDP İstanbul İl Yöneticisi Erkan Taş, açlık grevindeki arkadaşlarına destek sunmak için her gün alanlarda olacaklarını söyledi. Artık her kesin bu çığlığa ses vermesi gerektiğini belirten Taş, "Tutsakların taleplerinin bir an önce kabul edilmesi gerekiyor. Ölümler yaşanırsa geri dönülmez bir sürece girilir" şeklinde konuştu. Taş, son olarak yarın saat 12.00'de Bakırköy Kadın Cezaevi önüne giderek, açıklama yapacaklarını duyurdu.

BURSA’DA KARA BAYRAM

Bursa BDP Yıldırım İlçe binası önünde iki günlük dönüşümlü açlık grevi eylemi başlatıldı. BDP PM üyeleri, il ve ilçe yöneticilerinin destek verdiği eyleme ilk olarak 15 kişi katıldı. Bu bayramı "kara bayram" olarak ilan ettiklerini belirten BDP'liler, bayramın son günü kitlesel basın açıklaması düzenleyerek eylemi bitirecek. Açlık grevi eylemleri devam ettikçe, Bursa'da destek eylemler devam edecek.

BATMAN 27 EKİM’E HAZIRLANIYOR

Batman Demokrasi Platformu tarafından tutsakların açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Batman M Tipi Kapalı Cezaevi önünde yapılan açıklamaya sağanak yağmura rağmen çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamada, Batman Cezaevi'nde açlık grevinde olan 14 tutuklunun isimlerinin yazılı olduğu ve "Gırtiyen azadiye rumetamene, daxwazén wan daxwazén me ne" pankartı açılırken, sık sık "Bijî berxedana zindanan", "Bıji Serok Apo", "Öcalan" sloganları atıldı. Batman Demokrasi Platformu adına açıklama yapan Batman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Übeyt Akyıldız, 680 tutuklunun sürdürdüğü açlık grevi eyleminin ölüm riski sürecine girdiğini belirtti. Akyıldız, "Sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü, anadilde yaşam, eğitim ve savunma yapma hakkını haklı bir talep olarak gördüğümüzü belirtir, kamu otoritesinden ölümler yaşanmadan ilgili taraflarla görüşmeyi esas alırız" dedi. Batman Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü ve Batman Tabipler Odası Başkanı Mehmet Demir ise, 27 Ekim'de BDP Batman İl Örgütü tarafından Farabim Hastanesi önünde yapılacak olan mitinge destek verdiklerini belirterek, herkesin cezaevlerinde ölümlerin olmaması için mitingde olması gerektiğini ifade etti.

SİİRT’TE SAĞANAK YAĞIŞ ALTINDA EYLEM

BDP Siirt İl Örgütü üyeleri, süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Siirt E Tipi Cezaevi'nde gerçekleştirdiği eyleme sağanak yağışa rağmen çok sayıda yurttaş katıldı. Eyleme, BDP PM Üyesi Faruk Sağlam, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Kurtalan Belediye Başkanı Necat Yılmaz, BDP il, ilçe, belde örgütleri, İHD Şube Başkanı Vetha Aydın, TUHAD-DER Şube Başkanı İrfan Baykara, Barış Anneleri, MEYADER, MKM, il genel ve belediye meclis üyelerinin yanı sıra bine yakın yurttaş katıldı. Eylemde sık sık, "Direne direne kazanacağız", "Baskılar bizi yıldıramaz", "Bîjî berxwedana zindana", "Biji Serok Apo", "Selam selam İmralı'ya bin selam", "Dişe diş kana kan seninleyiz Öcalan" sloganları atıldı. BDP Siirt Merkez İlçe Başkanı Halit Kaçar, "Her fırsatta İslam kardeşliğinden ve ileri demokrasiden bahseden AKP hükümeti ve destekçilerinin, bu mübarek günde ölümleri keyif ile belediklerini, ancak duyarlı kamuoyunun bu beklentileri hayret ve ibretle izliyoruz" dedi. Kaçar, 600'un üzerinden tutsağın 75 milyonun huzuru, istikrarı ve barış içinde yaşama talebi için bedenlerini feda etmeye kararlı olduğunu vurguladı.

BİSMİL’DE 4 GERİLLA ANNESİ AÇLIK GREVİNDE

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde BDP İlçe yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda yurttaş, süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine dikkat çekmek amacıyla parti binasında 2 günlük dönüşümlü açlık grevine girenleri sabahın erken saatlerinden itibaren ziyaret etti. Açlık grevine girenler arasında tutuklu yakınları, Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu, BDP İl Genel Meclis Üyesi Emine Özer, Bismil Engelliler Derneği Başkanı Atilla Yenisoy, BDP ilçe yöneticileri, belediye meclis üyeleri birinci günlerini tamamlayarak, ikinci gününe girdi. "Berxwedana we berxwedana me ye", "Berxwedana zindanê slaw dikin", "Be serok jiyan nabe", "Öcalan'a özgürlük", "Anadilde eğitim", "Önderliksiz çözümü istemiyoruz" ve "An azadî an azadî" gibi dövizlerinin asılı bulunduğu toplantı salonundaki grevdekilere moral kaynağı olmak isteyen yurttaşlar, ezgiler eşliğinde, zılgıtlar çekerek eylemini sürdürüyor. İlçe binasında konuşan 4 HPG'linin annesi Koçeri Kurt, taleplerini yerine getirmedikleri sürece direnişlerini sürdüreceklerini belirterek, "Artık yeter bize uyguladıkları bu zulüm ve zorbalık, önderliğimizin üzerindeki tecrit bir an önce sona ermelidir" dedi.

VARTO’DA SÜRESİZ AÇLIK GREVİ BAŞLATILACAK

Türkiye cezaevlerinde tutsakların başlattığı açlık grevi eylemi 44. gününe girerken, yarın BDP Varto İlçe binasında tutsaklara destek amacıyla süresiz açlık grevi başlatılacak. Yarın başlatılacak açlık grevi eylemi için çağrıda bulunan BDP Varto İlçe Başkanı Gıyasettin Altun, "Cezaevlerinde açlık grevleri 44. gününe girmiştir. Kendine insanım diyen, demokratım diyen herkesin açlık grevlerine karşı duyarlı olması ve sesini yükseltmesi gerekiyor. BDP Varto İlçe Örgütü olarak yarından itibaren süresiz açlık grevi eylemi başlatıyoruz. Tüm halkımıza çağrımızdır, başlatacağımız açlık grevi eylemine büyük katılım göstermelidirler" dedi. BDP Varto İlçe binasında başlatılacak süresiz açlık grevi eylemi yarın sabah saatlerinde ilçe mezarlığı ziyaret edildikten sonra başlatılacak.

ANF

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları