Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Orhan Pamuk’un Oyu ‘Evet’

Orhan Pamuk’un Oyu ‘Evet’

26 Ağustos 2010 Perşembe 09:03
Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Türkiye’de 12 Eylül'de yapılacak olan anayasa değişikliği referandumda, tercihinin 'Evet' olacağını açıkladı.
Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Türkiye'de 12 Eylül'de yapılacak olan anayasa değişikliği referandumda, tercihinin 'Evet' olacağını açıkladı.

Manzaradan Parçalar adlı yeni kitabı için Türkiye'de bulunan Pamuk, NTV'nin sorularını yanıtladı. Anayasa değişikliğini onaylamanın “AKP'yi desteklemek ya da hükümete güvenoyu vermek anlamına gelmeyeceğini” belirten yazar Pamuk, referandumda “evet” oyu kullanıp, seçimlerde AKP'ye oy atmayacak çok sayıda kişi olabileceğine de dikkat çekti.

1980 askeri darbesiyle birçok insanın büyük sıkıntılar yaşadığını hatırlatan Pamuk, 12 Eylül ile hesaplaşmak gerektiğini ifade ederek, oy kullanması durumunda “Evet” diyeceğini aktardı.

Orhan Pamuk, yeni anayasayı, bu hesaplaşmanın yolunu açan bir kapı olarak gördüğünü vurguladı.

Anayasa'nın kabul edilmesi durumunda darbe dönemi yöneticilerine yargı yolunun açabileceğine de işaret eden Pamuk, yargı süreci başlamasa bile referandum sayesinde 12 Eylül'ün vicdanlarda mahkum edileceğini sözlerine ekledi.

AKnews

Diğer Haberler