Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
‘Ortadoğu Dörtlüsü’ 2 Eylül’de Toplanıyor

‘Ortadoğu Dörtlüsü’ 2 Eylül’de Toplanıyor

20 Ağustos 2010 Cuma 11:24
ABD, AB, Rusya ve BM'den oluşan “Ortadoğu Dörtlüsü”nün, İsrail ve Filistin yönetimi arasında doğrudan görüşmelere geçilmesi için tarafları 2 Eylül'de Washington'a davet edeceği bildirildi.
ABD, AB, Rusya ve BM'den oluşan “Ortadoğu Dörtlüsü”nün, İsrail ve Filistin yönetimi arasında doğrudan görüşmelere geçilmesi için tarafları 2 Eylül'de Washington'a davet edeceği bildirildi.

Reuters Haber Ajansı'na konuşan bir diplomatik kaynak, Ortadoğu Dörtlüsü'nün konuya ilişkin detaylar üzerinde dün uzlaşı sağladığını belirtti.

İsrail ve Filistinlilerin daveti kabul etmesinin beklendiğini belirten yetkili, bugün konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmasının planlandığını söyledi.

ABD, AB, Rusya ve BM'den oluşan Ortadoğu Dörtlüsü'nün, İsrail ve Filistin yönetimi arasında doğrudan görüşmelere geçilmesi için tarafları 2 Eylül'de Washington'a davet edeceği belirtiliyor.

Görüşmelere ABD Başkanı Barack Obama'nın başkanlık yapması öngörülüyor.

BBC'nin haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü PJ Crowley ise doğrudan görüşmelerin yeniden başlamasıyla ilgili olarak hala bazı detaylar üzerinde çalıştıklarını söyledi.

İsrail ve Filistinliler arasında kapsamlı ve doğrudan son müzakereler dokuz yıl önce yapılmıştı.

Taraflar arasında dolaylı görüşmeler ise aylardır sürüyordu.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu haftalardır önkoşulsuz doğrudan görüşmelere başlamaya hazır olduğunu belirtiyor.

Ancak Filistin Özerk Yönetimi lideri Mahmud Abbas, gelecekte bir Filistin Devleti'inin 1967 sınırlarına dayanarak kurulacağı ve İsrail'le görüşmelere başlaması öncesi yasadışı tüm Yahudi yerleşim birimlerinde inşa faaliyetlerinin son bulacağı yolunda kendisine garanti verilmesini istiyor.

Yaklaşık üç hafta önce Mısır'ın başkenti Kahire'de toplanan Arap Birliği dışişleri bakanları ise, İsrail'le Filistinliler arasında doğrudan barış görüşmelerine yeniden başlanmasına destek vermişlerdi.

Ancak dışişleri bakanları, görüşmelerin ne zaman başlayacağı ve görüşmelerde hangi konuların ele alınacağına Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas'ın karar vereceğini vurgulamışlardı.

AKnews

Diğer Haberler