Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
‘Ortadoğu Dörtlüsü’ 2 Eylül’de Toplanıyor

‘Ortadoğu Dörtlüsü’ 2 Eylül’de Toplanıyor

20 Ağustos 2010 Cuma 11:24
ABD, AB, Rusya ve BM'den oluşan “Ortadoğu Dörtlüsü”nün, İsrail ve Filistin yönetimi arasında doğrudan görüşmelere geçilmesi için tarafları 2 Eylül'de Washington'a davet edeceği bildirildi.
ABD, AB, Rusya ve BM'den oluşan “Ortadoğu Dörtlüsü”nün, İsrail ve Filistin yönetimi arasında doğrudan görüşmelere geçilmesi için tarafları 2 Eylül'de Washington'a davet edeceği bildirildi.

Reuters Haber Ajansı'na konuşan bir diplomatik kaynak, Ortadoğu Dörtlüsü'nün konuya ilişkin detaylar üzerinde dün uzlaşı sağladığını belirtti.

İsrail ve Filistinlilerin daveti kabul etmesinin beklendiğini belirten yetkili, bugün konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmasının planlandığını söyledi.

ABD, AB, Rusya ve BM'den oluşan Ortadoğu Dörtlüsü'nün, İsrail ve Filistin yönetimi arasında doğrudan görüşmelere geçilmesi için tarafları 2 Eylül'de Washington'a davet edeceği belirtiliyor.

Görüşmelere ABD Başkanı Barack Obama'nın başkanlık yapması öngörülüyor.

BBC'nin haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü PJ Crowley ise doğrudan görüşmelerin yeniden başlamasıyla ilgili olarak hala bazı detaylar üzerinde çalıştıklarını söyledi.

İsrail ve Filistinliler arasında kapsamlı ve doğrudan son müzakereler dokuz yıl önce yapılmıştı.

Taraflar arasında dolaylı görüşmeler ise aylardır sürüyordu.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu haftalardır önkoşulsuz doğrudan görüşmelere başlamaya hazır olduğunu belirtiyor.

Ancak Filistin Özerk Yönetimi lideri Mahmud Abbas, gelecekte bir Filistin Devleti'inin 1967 sınırlarına dayanarak kurulacağı ve İsrail'le görüşmelere başlaması öncesi yasadışı tüm Yahudi yerleşim birimlerinde inşa faaliyetlerinin son bulacağı yolunda kendisine garanti verilmesini istiyor.

Yaklaşık üç hafta önce Mısır'ın başkenti Kahire'de toplanan Arap Birliği dışişleri bakanları ise, İsrail'le Filistinliler arasında doğrudan barış görüşmelerine yeniden başlanmasına destek vermişlerdi.

Ancak dışişleri bakanları, görüşmelerin ne zaman başlayacağı ve görüşmelerde hangi konuların ele alınacağına Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas'ın karar vereceğini vurgulamışlardı.

AKnews

Diğer Haberler