Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Osman Baydemir: Zalimler kendi zulmünün kurbanı olacak

Osman Baydemir: Zalimler kendi zulmünün kurbanı olacak

31 Temmuz 2012 Salı 19:27
Suriye Kürtleriyle Dayanışma Komitesi Büyükşehir B. Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti.

Aralarında Dicle-Fırat Diyalog Grubu, KADEP, Hak-Par, Özgürlük ve Sosyalist Parti, Devrimci Kürt Demokrat Hareketi ve Azadi İnisiyatifi’nin bulunduğu Suriye Kürtleriyle Dayanışma Komitesi Baydemir’i ziyaret etti.

Komite adına konuşan Abdülhey Okumuş, Suriye’de yaşananları yakından takip ettiklerini belirterek oradaki Kürtlerle dayanışma için komite kurduklarını ve çeşitli kurumları destek amaçlı ziyaret ettiklerini belirtti. Baydemir’in konuya ilişkin yaptığı açıklamaları da izlediklerini söyleyen Okumuş, “Bizim yüreğimizden geçenleri dile getirdiniz. Sizinle aynı duyguları paylaşıyoruz” dedi.

Baydemir de savaş ve şiddetin çözüm olmadığını belirterek, Kürt halkının kimseye zulmetmediğini, kimsenin dilini, kültürünü, kimliğini yasaklamadığını ve hiçbir halka düşmanlık yapmadığını hatırlattı. “Kürtler sadece ve sadece kendi topraklarında kendi diliyle, kültürüyle, kimliğiyle yaşamak istiyor. Şeyh Sait’ten bugüne değin Kürtlerin niyeti budur. Biz umut ediyoruz ki Arap, Fars, Türk kardeşlerimiz bu gerçekliği görür ve dost elini Kürt halkına uzatır. İnsanların yaşadıklarından ders çıkartması gerekir” diye konuştu.

Ortadoğu’daki kutsal toprakların medeniyetlerin başlangıcı olduğunu söyleyen Baydemir teknolojik gelişmelere bakıldığında bugün Japonların bulduğu ifade edilen ilk robot fikrinin tohumlarının Mezopotamya topraklarında atıldığını söyledi. İlk buğdayın bu topraklarda yetiştiğini hatırlatan Baydemir insanlığın bundan ders çıkartması gerektiğini bildirdi.

Diktatörler aynı akıbeti yaşayacak

Tarihsel süreçte zaman zaman zalim yöneticilerin halklara zulmettiğini söyleyen Baydemir, Saddam ve Hitler örneğinde olduğu gibi tüm zalimlerin mutlaka kendi zulmüne kurban olduğunu belirtti. “Birçok insanın canını yakıyorlar ancak mutlaka kendileri de zarar görüyor. Ben inanıyorum ki 21. yüzyılda da dünyadaki diktatörler aynı akıbeti yaşayacaklar” dedi.

Ortadoğu’da şiddet durduğunda kadın, çocuk, genç hiç kimsenin hayatını yitirmeyeceğini söyleyen Baydemir, halkların mazlum olmaktan kurtulacağını ve kendi haklarıyla yaşayacağını ifade etti.

Birlikte yaşamın temelini Kürt halkı oluşturuyor

“Bana sorarsanız Ortadoğu’da barışın ve birlikte yaşamın temelini Kürt halkı oluşturuyor” diyen Baydemir, “Kürt halkı Türkçe, Arapça, Farsça biliyor. Bu korkulacak bir durum değil. Aksine bu gerçekliği halklar arasındaki köprünün temeli olarak görmeli. Bu bir fırsat olarak görülmeli. Maalesef Ankara, Şam, Tahran bunu görmekten çok uzakta” diye konuştu. Mazlum halkların birlik olması gerektiğinin altını çizen Baydemir, duruşu ve görüşü ne olursa olsun Kürt halkının mutlaka birlikten yana olması gerektiğini söyleyerek “Biz birlik olmadığımız müddetçe zulme karşı duramayız ve halkımız zarar görür. Ortadoğu’daki halkların birliğiyle umarım savaş ve şiddetin ortadan kalkacağı günler göreceğiz. İnşallah Kürt halkının birliği Ortadoğu’daki mazlum halkların birliğinin temelini oluşturur” dedi.

Kurtuluş birliktedir

Mezopotamya topraklarında yaşayan halklar arasında Süryaniler, Keldaniler ve Ermenilerin varlığına dikkat çeken Baydemir dolayısıyla kendi kültürleri ve dilleriyle yaşamaya hakları olduğunu söyleyerek “Bu topraklara özgürlük ve barış geldiğinde örneğin Siirt’te yaşayan Arap kardeşlerimiz kendi ana dilleriyle eğitim yapabilmeli. Kürt halkı bugüne kadar hiçbir halka düşmanlık yapmamıştır” dedi.

Tarihi günlerden geçtiklerini söyleyen Baydemir, “Kurtuluş birliktedir” diyerek, “Kürtlerin kurtuluşu Türklerin de kurtuluşudur. Bu topraklarda Kürtler özgürleşmediği müddetçe Türkler de özgürleşemez” şeklinde konuştu. Her gün acı bir olayın yaşandığını Türkiye’nin batı yakasına, doğu yakasına cenazelerin gittiğini anımsatan Baydemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşamını yitiren asker ve gerilla annelerinin yüreği yanıyor. Onun için barış sadece Kürt halkı için değil Türk halkı için de gerekli. Bu toprakların zenginliği savaşa ve şiddete kurban oluyor. Savaş ve şiddet sürdüğü müddetçe de demokrasiye kavuşamayız.”

Son günlerde Malatya ve İstanbul Ayazağa’daki ırkçı saldırılara da değinen Baydemir, bunların savaşın sonucu, kimliğin tanınmamasının sonucu olduğunu vurguladı.

Diğer Haberler