Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi Skandalı

Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi Skandalı

20 Mart 2012 Salı 12:40
Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi'nde mahkumlara uygulanan insanlık dışı muameleyi yerinde inceleyen TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, insanlık dışı uygulamaları teyit ettirdi.

Geçen haftalarda İLKHA (İlke Haber Ajansı), Muş E Tipi Kapalı Cezaevi'nden Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi'ne sevk adı altında sürgün edilen Hasan Tilki ve Salih Yıldırım isimli Hizbullah hükümlülerinin Osmaniye T Tipi Kapalı cezaevi girişinde gardiyanlarca şiddet ve hakaretlerle zorla soyundurulmaları skandalını ortaya çıkarmıştı. Daha sonra kamuoyunda geniş yankı bulmuş ve birçok insan hakları kuruluşu olayı kınamıştı.

Yapılan haberleden dolayı TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Cezaevleriyle ilgili alt komisyon üyeleri, dün Osmaniye T Tipi Cezaevi'nde incelemelerin ardından insanlık dışı uygulamaları doğruladı. Mahkumların anlattıkları karşısında dehşete düşen komisyon üyeleri, şikayet ve saptamalarını şöyle açıkladı;

Robokop giysili A takımı

İlk kez gardiyanlardan "Robokop" giysili bir ekip oluşturulmuş. Tutuklu ve hükümlüler, hem Robokop giysili gardiyanlar hem de normal gardiyanlardan şiddet gördüklerini aktardılar.

Ağız İçi Aranıyor

Başta tutuklu ve hükümlüler olmak üzere mahkûm yakınlarına da çıplak arama yapılıyor. Cezaevi yönetimi, bu uygulamayı "güvenlik" gerekçesine dayandırarak, "jilet olabileceği düşüncesiyle" ağız içlerine kadar ziyaretçilerin arandığı itirafında bulundu.

Sakal Cezası

1-2 günlük sakalı uzayanlara cezalar veriliyor.

Görüşlere Sınırlama

Ziyaretçi ile görüşmeler 30-60 dakika arası olmasına karşın, cezaevine giriş-çıkışta kaybedilen süre de "görüşme süresinden" sayılıyor.

Duvar Dibine Bakarak

Sabah akşam, tutuklular tek sıraya sokularak sayım yapılıyor. Tutuklu ve hükümlüler, ancak "esas duruşta" konuşabilirken, duvar dibine bakarak yürütülüyor.

Yemekleri Paylaşıyorlar

Bazı hükümlüler, anneleriyle birlikte zorunlu olarak cezaevinde kalan çocuklara, "hükümlü olmadıkları" için yemek verilmediğinden yakınarak, yemeklerini çocuklarıyla paylaşmak zorunda kaldıklarını anlattılar.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları