Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Öze Dönüş Platformu Kurban Bayramı Mesajı

Öze Dönüş Platformu Kurban Bayramı Mesajı

24 Ekim 2012 Çarşamba 19:02
Bir benzeri daha yoktur Kurban bayramının. Hem Yaratan’a yakın olma gayesi hem de sosyal dokuyu güçlendirme amacı…

Bayramlar sevinç, huzur, mutluluk ve şükür günleridir. Küskünlüklerin son bulduğu, çıkarcılıklardan kaynaklanan sorunların unutulduğu, zengin ile fakirin, küçük ile büyüğün, hasılı tüm toplumsal sınıfların birbirine karıştığı, birbirini gördüğü toplumsal bir dayanışmanın ve kaynaşmanın hasıl olduğu kardeşlik günleridir. Daha doğrusu kardeşliğin ete kemiğe büründüğü günlerdir.

Hele ki din-i mübinin müminler için vazettiği bayramlar. Bir benzeri daha yoktur Kurban bayramının. Hem Yaratan’a yakın olma gayesi hem de sosyal dokuyu güçlendirme amacı…

Ama ne hazindir ki Allah’a inanan, aynı peygambere tabi olan, aynı kitaba sahip olan, aynı kıbleye dönen müminlerin mevcut durumu, arifesinde bulunduğumuz Kurban bayramının misyonu ile tezat teşkil etmektedir.

Egemen olma adına, güç ve nüfuzunu koruma ve devam ettirme adına İslam coğrafyasında akıtılan kanlar ve yaşanan trajedilerin haddi hesabı yoktur. Suriye’de akan kanların ve yaşanan dramların , trajedilerin hesabını tutmak mümkün mü?

Kürt Milletinin yaşadığı trajedilerin, uğradığı zulümlerin, haksızlıkların hesabını tutmak mümkün mü? Biz Kürt milleti olarak kendi dindaşlarımız olan Türkler, Farslar ve Araplardan çektiğimiz kadar hiçbir millet hiç kimseden çekmemiştir. Yüzyıllarca inkar edildik, asimile edildik, sömürüldük, tanınmadık, yerimizden yurdumuzdan edildik, hak taleplerimiz hep şiddetle karşılık buldu. Azıcık hakların teslimi bile hep lütuf olarak yüzümüze vuruldu. Tüm bunlar niçin? Egemenlik adına, güçlü olma adına, iktidarını ve nüfuzunu devam ettirme adına, kahrolası dünyevi çıkarlar adına değil midir?

Öze Dönüş Platformu olarak diyoruz ki; tüm sorunlarımızın, yaşadığımız bütün acıların çözümü, ağızlarımızla dile getirdiğimiz gerçekleri, dini doğruları tüm samimiyetimizle ve tüm gayretimizle yaşamımıza geçirmektir. Allah’a yakın olma adına doğru olana İsmaili bir eda ile canından olma pahasına bile teslim olmaktır.

Çareserî Îslam e, çareserî jiyana Îslamîye

Tüm İslam aleminin, bilhassa halkımızın Kurban bayramını tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah’tan dileriz.

ÖZE DÖNÜŞ PLATFORMU

Diğer Haberler