Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Özeleştiri mi, iftira mı?

Özeleştiri mi, iftira mı?

31 Ekim 2012 Çarşamba 11:00
Harûn Aram mustear ismiyle yazan PKK'li, Nurculuktan Apoculuğa nasıl terfi ettiğini anlattığı yazısında, Risale-i Nur'daki bazı ifadeleri çarpıttı.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi isimli sitede Harûn Aram mustearıyla yazan şahıs, Nurculuk'tan Apocu'luğa nasıl terfi ettiğini izah ederken, Risale-i Nur'daki bazı beyanları-Duaları çarpıtarak verdi.

Aram'ın beyanında, "Hepimizin bildiği gibi özeleştiri en iyi pratikte verilir. Ben de cemaatte kendime ve bizzat örgütlediğim Kürt gençlerine karşı yaptığım tahribatı önce cemaatten çıkıp özgür dağlara gelerek şimdi de bu yazıyı yazarak bir nebze de olsa vermek istedim. Bu sadece benim değil benim gibi cemaat bataklığına bulaşıp gerçekleri sonradan öğrenmiş vicdan azabı çeken birçok kişinin hikâyesidir." deniliyor.

Ancak; "Allah rızasını kazanmak için Allah’ın yarattığı bir insanı şeytanla bir tutup her namaz sonrası cemaatle birlikte tesbihat denilen duada “euzu billehi mineşşeytani ven nisa” yani Allah’ım beni şeytanın ve kadının şerrinden koru diyordum." iddiasında bulunarak açıkça bir saptırma yaptı.

Oysa, duanın aslı "beni kadınlardan koru" değil, "kadınların şerrinden koru" şeklindedir. Bu iki belirlemenin çok farklı olduğu aşikardır. Kadın veya erkek olsun insanlardan şer-kötülük sadır olabileceği bilinen bir husus iken, bunu; kadınların bizzat şerli olduğu manasında anlamak veya saptırmak ahlaki değildir.

Kur'an-ı Kerim'de de; "insanların ve cinlerin şerrinden" ifadesi vardır. Bu insanlara hem kadın hem de erkek dahildir. Ve bu ifade tüm insanların kötü olduğu anlamında değil, bazılarından kötülük sadır olabileceği (ki vakıa olarak doğrudur) manasındadır.

Diğer Haberler