Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
”Özerklik Onurlu Bir Girişimdir”

"Özerklik Onurlu Bir Girişimdir"

03 Ağustos 2010 Salı 15:49
Demirtaş, Osman Baydemir'in Demokratik Özerklik talebini değerlendiren Çiçek'e yanıt verdi: Baydemir onurlu bir girişimde bulunmuştur.

ÖZERKLİK ONURLU BİR GİRİŞİMDİR

BDP Eşbaşkanı Demirtaş, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in Demokratik Özerklik talebini hakaretvari sözlerle değerlendiren Bakan Cemil Çiçek'e yanıt verdi: Baydemir onurlu bir girişimde bulunmuştur.

ERDOĞAN CEVABI HAK EDİYOR

Referandum mitingleri çerçevesinde Van'ın Çaldıran ve Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçelerinde halka seslenen BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Erdoğan'a da yanıt verdi. Demirtaş, 'Erdoğan diyor ki 'BDP tabanı bize oy verecek.' Biz de diyoruz bu topraklarda AKP mi kaldı? Erdoğan halktan büyük bir cevap almayı hak ediyor' diye konuştu.

KÜRTLER DEMOKRATİK ÖZERKLİK İSTİYOR

Kürtlerin, yerel yöneticilerini kendisi seçmek istediği için anayasal güvence istediğini belirten Demirtaş, Başbakan Yardımcısı Çiçek'in Baydemir'e yönelik sözlerine de tepki göstererek, şöyle konuştu: 'Sayın Baydemir Demokratik Özerkliği savunduğu için kıyametleri koparıyorlar. Bizim belediye başkanımız onurluca bir girişim yapmıştır' dedi.

BDP: Özerklik onurlu bir girişimdir

12 Eylül'de yapılacak olan Anayasa referandumunu boykot mitingleri çerçevesinde Van'ın Çaldıran ile Ağrı'nın Doğubayazıt ilçeleri ve Iğdır'da halka seslenen BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, 12 Eylül'de yapılacak olan referandumu boykotçuların belirleyeceğini belirterek, meydanları dolduran halkın sandıkların boş çıkacağının habercisi olacağını söyledi. Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in 'Demokratik Özerklik' ile ilgili önerisine hakaret eden Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'i de 'Bir öneriniz yoksa susun' sözleri ile eleştirdi.

ERDOĞAN CEVABI HAKETTİ

BDP Doğubayazıt İlçe binası önünde binlerce kişiye seslenen Demirtaş, meydanları dolduran halkın sandıkların boş çıkacağının habercisi olacağını belirterek, 'Bu yüzden bu referandum bizim için sıradan bir referandum değildir. 'Evetçiler' ve 'hayırcılar' neden evet-hayır dediklerini bilmiyorlar. Ama boykot edenler biliyorlar. Yeni anayasa yapılana kadar bizim taleplerimiz karşılanana kadar boykot çağrımız devam edecektir. Erdoğan diyor ki 'BDP tabanı bize oy verecek.' Bizde diyoruz bu topraklarda AKP mi kaldı? Erdoğan halktan büyük bir cevap almayı hak ediyor. Kimse bir halkın kendi anavatanında dilini, kültürünü yasaklayamaz. Tayip Erdoğan halkımızın taleplerini kabul etmese halkımız da onu kabul etmeyecektir' dedi.

KÜRTLER ÖZERKLİK İSTİYOR

Kürt halkının kendi yerel yöneticilerini kendisi seçmek istediği için anayasal güvence istediğini de dile getiren Demirtaş, Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e yönelik sözlerine de tepki göstererek, şöyle konuştu: 'Sayın Baydemir Demokratik Özerkliği savunduğu için kıyametleri koparıyorlar. Bizim belediye başkanımız ciddi bir öneri yaptı. Ya siz? Eğer burada birinin organı yer değiştirmişse oda sizin Rize Belediye başkanınızdır. Bizim belediye başkanımız onurluca bir girişim yapmıştır. Eğer bu konuda bir öneriniz yoksa o zaman susun.'

Çiçek'e Iğdır cevap verecek

BDP'liler Doğubeyazıt'tan sonra Iğdır'daki mitinge katıldı. Burada binlerce kişiye hitap eden Demirtaş, özgür bir anayasanın ortaya çıkarılması gerektiğini belirterek, yeni anayasa için tüm kesimlerden destek istedi. Yeni bir anayasa yapılana kadar boykot ve direnişte ısrar edeceklerini Demirtaş, 'Yeni bir anayasa istemek için illa Kürt olmak gerekmiyor. Azeri, Türk, Çerkez ve Arap da yeni bir anayasa istemelidir' dedi. Burada da Çiçek'in her fırsatta partilerine sataştığını dile getiren Demirtaş, 'Çiçek'in 'Ermenistan sınırına dayandılar' sözlerine en büyük cevabı Iğdırlılar verecektir. Partimizi her defasında hedef alan Çiçek'e, buradan gönderilecek boş sandıklarla halkımız en güçlü cevabı verecektir' dedi. Demirtaş, 1920'lerde Türkiye'deki tüm halklar nasıl birlikte hareket etmişse, 12 Eylül referandumunda da aynı şekilde birlikte hareket edeceklerini söyledi. BDP'liler bugün Kars'a geçecek.


Mersin'in Tarsus ilçesinde düzenlenen mitingde konuşan BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak da 1938'de idam edilen Dersim İsyanı Önderi Seyid Rıza'nın, 'Sizin hile ve yalanlarınızla baş edemedim, bu bana dert oldu. Ben de sizin önünüzde diz çökmedim bu da size dert olsun' sözlerini hatırlatarak, Kürt halkının 50 yıldır diz çökmediğini, ancak hile ve yalanlarla da baş edemediğini söyledi. Tarsus halkının 12 Eylül'de sandığa gitmemesini isteyen Kışanak, şunları söyledi: 'Biz yama bir anayasayı değil, demokratik bir Anayasa istiyoruz. Ancak demokratik bir anayasaya evet diyeceğiz. Kürtlerin hiçbir talebi bu Anayasa değişikliğinde yok. Biz artık bunlara kırmızı kart göstereceğiz. Sizi ve anayasanızı istemiyoruz diyeceğiz. Bütün sandıkları onlara boş göndereceğiz.'

Özerklik düşüncesini suç sayan kendisine ne yapar?

10. Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nde yaptığı konuşmada, demokrasinin en temel kurallarından birini (yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve yetkilerinin olabildiğince artırılmasını) savunan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e soruşturma açıldı. 'Kürt Sorununda Muhataplık Konusu ve Demokratik Özerklik' konulu panelde konuşan Baydemir, Başbakan Erdoğan'ın 'Milli Birlik Projesi'ne karşı, 'Demokratik Özerklik Projesi'ni 'Milli Beraberlik Projesi' olarak gördüklerini belirterek, 'Bu proje 'Demokratik Türkiye, Özerk Kürdistan' olarak kabul edilmelidir, bölgesel parlamentolar kurulmalı' demişti. Baydemir'in bu görüşleri nedeniyle, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

gundem-online.net

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları