Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Özgür Der: Sorumlular hesap vermeli

Özgür Der: Sorumlular hesap vermeli

21 Haziran 2012 Perşembe 13:45
Serdar Bülent Yılmaz, Cezaevinde çıkan yangında 13 insanın diri diri yanmasını kınayarak" cezaevlerindeki insanlık dışı koşullar mahkûmları ölüme sürüklüyor. Cezaevinde yaşananların sorumluları hesap vermelidir" dedi.

Özgür Der Diyarbakır Şube Başkanı Av. Serdar Bülent Yılmaz, Şanlıurfa Cezaevinde çıkan yangınla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. sık sık ölüm olayları, sağlık sorunları, işkence ve kötü muamele olaylarıyla gündemden düşmeyen cezaevlerindeki ağır insan hakları bilançosuna dikkat çeken Yılmaz, Urfa`daki isyanın bunun sonucu olarak geliştiği belirtildi.

Hafta sonu Şanlıurfa`da yaşanan ve 13 tutuklunun hayatını kaybettiği cezaevi isyanının ardından Adana, Gaziantep ve Karaman M Tipi Cezaevi`nde de aynı nedenlerle isyanlar çıktığını ifade eden Yılmaz, "hayatlarını tehlikeye atma pahasına buradaki mahkûmlar da yaşadıkları zor koşulları protesto etmişlerdir" dedi.

İsyana Zemin Hazırlanmış
Şanlıurfa`daki isyanın göz göre göre geldiğini belirten Yılmaz, "Mahkûmların yerde yatmak için bile sıraya girdikleri" ve "Hayvanlar bile buralarda barınamaz" gerçeği sık sık insan hakları kuruluşlarınca dile getirilmesine ve bu konuda uyarılar yapılmasına rağmen iyileştirmelerin yapılmaması isyana zemin hazırladığını söyledi. Yılmaz, "Bu gerçek Adalet Bakanlığı`na bağlı Şanlıurfa Cezaevi İzleme Kurulu`nun cezaevindeki olumsuz koşulları Bakanlığa hem de `defalarca` bildirdiği beyanlarından da net olarak anlaşılmaktadır" dedi.

Hükümet Sınıfta Kaldı!
Hükümetin Uludere katliamında olduğu gibi Şanlıurfa vahşetinde de sınıfta kaldığını ifade eden Yılmaz, "Hükümetin olaylara yaklaşımı devleti önceleyen klasik tavrın ötesine geçememiştir. Şanlıurfa cezaevinde çıkan ve 13 mahkûmun diri diri yanmasına neden olan isyan ve sonucundan öncellikle devlet-hükümet sorumludur" diye konuştu.

Kınıyoruz
13 mahkûmun diri diri yanarak ölümünü kınadıklarını açıklayan Yılmaz, "Kolluk, bürokrat ve hatta Adalet Bakanı kim olursa olsun olayda ihmali bulunanların açıklanması ve derhal görevlerinden el çektirilip hesap sorulması bu türden olayların tekrarlanmaması açısından hayati önem ahzetmektedir" dedi.  (İLKHA)

Diğer Haberler