Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Özür Grubu için 10 il değil, 81 il açık tutulmalıdır

Özür Grubu için 10 il değil, 81 il açık tutulmalıdır

28 Ağustos 2012 Salı 00:42
Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şubesi, özür grubu atamalarında özellikle sınıf öğretmenleri için sadece 10 ilin açık gösterilmesi ile ilgili bir açıklama yaparak, branş fazlalığı özür grubu atamalarında sorun teşkil etmemelidir dedi.

Özür Grubu atamalarında özellikle sınıf öğretmenleri için sadece 10 ilin açık gösterilmesi ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şubesi, başta sınıf olmak üzere bulunduğu ilden başka illere özür grubu atanma isteğinde bulunan öğretmenleri hayal kırıklığına uğrattığı ifadelerine yer verdi.

Şimdi Her Yeni Sistem Çözüm Yerine Çözümsüzlük Getiriyor

Şube adına basın açıklamasını okuyan Diyarbakır Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Yunus Memiş, özür grubu atamalarının yılda ikiden bire indirilmesi, sınıf öğretmenlerinin norm dışına itilmesi, sendikaların öğretmenlerin sorunlarının çözümüne yönelik önerilerine Milli Eğitim Bakanlığının adeta karşı atağa geçmesinin sorunları çözme yerine çözümsüzlük ürettiğini söyledi.

Uygulamanın eğitim çalışanlarına huzur yerine huzursuzluk verdiğini belirten, Memiş huzursuz öğretmen huzur verebilir mi diye sorarak şöyle devam etti: "Kendisi sorunlu olan başkalarının sorununu çözebilir mi? Sistemler insanların karşılaştıkları sorunları ortadan kaldırmak için üretilir. Her yeni sistem sorun çözme yerine sorun üretiyorsa o zaman yeni sistemin de sorgulanması gerekir. Önemli olan sistem değil, insandır. Onun için 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' ilkesi günümüze kadar hepimize ışık tutmuştur.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Olaya Müdahil Olmalıdır

Ailenin toplumun çekirdeği olduğu vurgusunda bulunan Memiş, "Özür grubu atamalarının ağırlığını eş durumu atamaları oluşturuyor. Eşler ayrı, çocuklar ya annenin ya da babanın yanında veya çocuk olmasa yine karı-koca farklı illerde dört gözle mutluluk tablosu çizmek için bir araya gelecekleri günü sayarken önlerine birden bire koskoca bir belirsizliğin çıkmasıyla hevesleri kursağında kalıyor." dedi.

Branş Fazlalığı Özür Grubu Atamalarında Sorun Teşkil Etmemelidir

Norm dışında kalan ve ataması yapılamayan öğretmenleri ferahlatmak Milli Eğitim Bakanlığının görevi olduğu ifadeleri ile basın açıklamasını sürdüren Memiş, Öğretmenlere sürekli çözüm yerine çözümsüzlük, umut yerine umutsuzluk önerilmesinin eğitim öğretimin bağrında açtığı tahribatın giderek büyüdüğüne dikkat çekti.

Memiş, 2012-2013 Eğitim-öğretim yılının açılmasına az bir zaman kala tüm öğretmenlerin Milli Eğitim-Bakanlığının ağzından kendilerinin moralitesini yükseltecek sözcükleri sabırsızlıkla beklediğini ifade ederek, çözüm önerilerini ise şöyle sıraladı:

-Geçmiş yıllarda olduğu gibi `il emri` yeniden uygulanmalıdır.
-İl dışı isteğe bağlı yer değiştirme dahil tayini çıkan öğretmenlerin aile bütünlüğünü sağlanmaması sözkonusu ise istekleri dahilinde gerekirse il dışı ataması iptal edilmelidir.
-Zorunlu hizmete tabi personelin öğretmen eşlerinin norm fazlası olması halinde bile özür grubu ataması yapılmalıdır.
-SBS ile çocukları ortaöğretim kurumlarına yerleşen öğretmenlerin atamaları yapılmalıdır.
-İller arasında öğretmenlerin karşılıklı olarak yer değiştirmesine imkan tanımak için becayiş uygulamasına izin verilmelidir.
-Öğretmenin özrü dolayısıyla tayin isteyemeyenlerin mağduriyeti giderilmelidir. (İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
07 Ocak 2017 Cumartesi 07:00
31 Aralık 2016 Cumartesi 21:46
16 Aralık 2016 Cuma 16:37
15 Aralık 2016 Perşembe 08:30
03 Aralık 2016 Cumartesi 11:09
11 Ekim 2016 Salı 06:47
08 Eylül 2016 Perşembe 23:09
07 Eylül 2016 Çarşamba 22:17
08 Ağustos 2016 Pazartesi 16:48
04 Ağustos 2016 Perşembe 22:05