Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Kürdistan Kamuoyuna [Sıdkı ZİLAN]
Kürdistan İslami Hareketi (AZADÎ) eski Genel Sekreteri, Evet-Hayır Kampanyası ve diğer konulara ilişkin basın açıklaması yaptı.
PAK: Kürtçe, yaşamda esas dil olmalı

PAK: Kürtçe, yaşamda esas dil olmalı

21 Şubat 2017 Salı 19:59
PAK, yapmış olduğu açıklama ile Dünya Anadil Gününü kutladı.

PAK tarafından Kürtçe ve Türkçe olarak yapılan açıklama da şu ifadelere yer verildi.

Dünyada 21 Şubat günü UNESCO tarafından Uluslararası "Ana Dil Günü" olarak kabul edilmektedir.

Dünya üzerinde hiç bir dil Kürt dili kadar bu boyutta zulüm ve haksızlığa uğramamıştır.

Özellikle Kürdistan"ın Kuzeyinde ve Türkiyede, yakın tarihe kadar Kürt (Kurmanci, Zazaki) dili yok sayılmıştı. Kürt dili hala resmi bir dil değildir. Hala da Kürtçe ana dille eğitim hakkı kabul edilmemiştir.

Türk Devleti’nin onlarca yıldır yürüttüğü asimilasyon, red ve inkar siyasetinden dolayı hala da bir çok Kuzey Kürdü anadilinde konuşamıyor . Bu derin bir trajedi ve travmadır.

Bütün Kürt yurtseverlerinin bu konuda kendi özel programlarını oluşturmaları gerekmektedir. Kürtçe günlük yaşamda esas dil olmalıdır. Kürtçe öğrenilmesini ve konuşulmasını yaşamın esas prensiplerinden biri olarak yerine getirmeliyiz.

Bütün belediyeler, vakıflar ve işadamlarımızın Kürtçe ana dille eğitim yapan okulların açılması için öncülük yapmaları ulusal bir görev olarak önümüzde durmaktadır. 

Anadil günü Kürtçe eğitim hakkının kazanılmasının başlangıcı olsun. 

21 Şubat’ta her Kürt anadilinde konuşmalıdır. 21 Şubat Kürt dilinin öğrenilmesinin başlangıcı olsun.

Nerina Azad

Diğer Haberler