Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Pakistan Boğuldu!

Pakistan Boğuldu!

03 Ağustos 2010 Salı 10:08
Pakistan’da şiddetli yağışlar nedeniyle meydana gelen sel ve taşkınlarda en az bin 400 kişi hayatını kaybetti. Ülkenin kuzeybatısını vuran yağmurların neden olduğu sellerden 2.5 milyon kişinin de etkilendiği belirtiliyor.

Pencap eyaletinde İndus nehrinin taşması sonucunda 12 bin ev sular altında kalırken, 300 bin kişi de evlerinden tahliye edildi. 

Bölgede yol ve köprülerde meydana gelen hasarlar nedeniyle ulaşım sıkıntısı çekilirken, sıcakların artmasıyla beraber salgın hastalıkların baş göstermeye başladığı bildirildi.
 
Pakistan'da 1929 yılından bu yana en büyük sel felaketi yaşanıyor. Avrupa Birliği'nin, felaket bölgelerine 30 milyon euro değerinde yardım yapacağını açıklamasının ardından, Çin'in sellerden etkilenen bölgelerde kullanılmak için 1,5 milyon dolar bağışta bulunacağı bildirildi. 

Ulusal Afet Yönetim Kurumu (NDMA) ise, temmuz ayı ortalarında başlayan muson yağmurlarının neden olduğu sel baskınlarında şimdiye kadar 1400'den fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Diğer Haberler