Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Pakistan İçin Yardım Kampanyası

Pakistan İçin Yardım Kampanyası

18 Ağustos 2010 Çarşamba 11:06
Erdoğan, büyük sel afetinden 20 milyon kişinin etkilendiği Pakistan için yardım genelgesi yayımladı.
Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, büyük sel afetinden 20 milyon kişinin etkilendiği Pakistan için yardım genelgesi yayımladı. Türkiye, ilk etapta 2 uçak dolusu gıda ve malzeme ile 10 milyon dolar para gönderdi.
 
Flood in PakistanCHA'nın haberine göre, tarihinin en büyük felaketlerinden birini yaşayan Pakistan'a yardım için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yayımlanan genelgede, Pakistan'daki afet sebebiyle çok fazla maddi ve manevi kayıp yaşandığı, binlerce insanın, barınma, açlık, susuzluk ve salgın hastalık problemleriyle karşı karşıya bulunduğu belirtildi. Türkiye'nin şu ana dek 2 milyon dolar değerinde 4 uçak dolusu gıda ve yardım malzemesi ile 10 milyon dolar para gönderdiği bilgisine yer verilen genelgede şöyle denildi:

"Benzer acıları daha önce yaşamış olan halkımızın, ulusal ve yerel basınımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, kamu kurum ve kuruluşları ile her düzeydeki kamu görevlilerinin, meslek odalarının ve birliklerin bir insanlık görevi olan bu yardım kampanyalarına gönüllü olarak her türlü destek ve yardımı sağlayacaklarına inancımız tamdır."

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın, koordinasyonunu yürüteceği kampanya için valilikler, belediyeler, tüm kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarına yardım toplamaları çağrısı yapılan genelgede banka hesap numaraları da yazıldı.

- BM'den seferberlik

Flood in PakistanBBC'nin haberine göre, Pakistan'ın felaketten sonra yaşadığı en büyük sorun yardımların yetersizliği veya geç ulaşmasından kaynaklanıyor. Birleşmiş Milletler'in (BM) Pakistan'daki bir sِzcüsü, gِnderilen yardımların ulaştırılmasında ilerleme kaydedildiğini; acil olarak gerek duyulan 459 milyon doların yarısının ulaştığını bildirdi. Pakistan'ın BM Büyükelçisi Zamir Ekrem de, yaklaşık 301 milyon dolar yeni yardım sözü aldıklarını açıkladı.

Pakistan'a, dün Japonya 10 milyon dolar, Avustralya da 21 milyon 600 milyon dolar ek yardım yapacaklarını açıklamışlardı. Suudi Arabistan'da, Pakistan'a yardım için başlatılan kampanyanın ilk gününde yaklaşık 20,5 milyon dolar toplandığı bildirildi. Afganistan, Pakistan'a 1 milyon bağışlarken, Pakistan'a 87 milyon dolar yardım sözü veren ABD, halen 18 helikopterle yardım faaliyetlerine katkıda bulunuyor.

Pakistan'da yardım faaliyetlerini yürüten birimin başında bulunan General Nedim Ahmed, yaşanan krize rağmen çalışmalarında bir istikrar yakaladıklarını belirtti. Eylül ayının ikinci haftasında muson yağmurlarının yağacak olmasından dolayı yeni bir sel felaketinin beklendiğini söyleyen Ahmed, yeni sel felaketlerinden endişe ettiklerini söyledi.

Pakistan'da yapılan son uyarıların ardından Kuzeybatıdaki Sind eyaletinde yaşayan on binlerce kişi evlerini bırakıp kaçıyor. Nehir kenarlarındaki setlerin bazılarının şimdiden etkisiz hale geldiği; bazılarının da tehlike altında olduğu bildiriliyor.

Pakistan'da, 2 Ağustos 2010 tarihinde başlayan ve günlerce devam eden sellerden 20 milyon civarında Pakistanlı etkilenmiş 2 binden fazla kişi de hayatını kaybetmişti.

AKnews

Diğer Haberler