Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Pakistan Kan Ağlıyor

Pakistan Kan Ağlıyor

18 Ağustos 2010 Çarşamba 17:18
Pakistan'a gidip yaşananlara tanıklık eden İnsani Yardım Vakfı Başkanvekili Yavuz Dede, Pakistan'da yaşanlara ilişkin bir basın açıklaması düzenledi.
İSTANBUL - Yüzlerce insanın hayatını kaybettiği, binlerce ev ve işyerinin harabeye döndüğü, içme suyunun tükendiği Pakistan'da hayat durma noktasına geldi. Pakistan'a gidip yaşanan felaketin boyutlarına bizzat tanıklık eden İnsani Yardım Vakfı Başkanvekili Yavuz Dede, hazırladığı raporla ilgili Pakistan Başkonsolosu'nun da katıldığı bir basın açıklaması düzenledi.

Ülke Ekonomisi Çökmüş Durumda

Pakistan ekonomisinin tarıma dayandığını ve bu yüzden Pakistan'ın uzun süre ekonomik olarak kendini toparlayamayacağını ifade eden Yavuz Dede, Pakistan'daki yaşanan felaketle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ekonominin çöktüğüne dikkat çeken Dede; “Ekonominin bel kemiğini oluşturan tarım alanlarının yüzde 70'ten fazlası sel ile birlikte yok olmuş. 20 bine yakın köy yok olmuş ve 900 bini aşkın ev de kullanılamaz hale gelmiş” diyerek yaşanan felaketin vahametini gözler önüne serdi.

Dünya Yaşanan Drama Kulak Versin

İHH olarak çeşitli yardımlarda bulunduklarını söyleyen Dede; dünyanın Pakistan'da yaşanan felakete daha fazla eğilmesini ve yaşanan drama kulak vermesini istedi.

Pakistan'ın beşte birinin sular altında kaldığını söyleyen Pakistan Başkonsolosu Yusuf Cüneyt ise, “Pakistan'ın şu an altyapısı çökmüş durumda. Bu yüzden bazı bölgelere yardım ulaştırmada çok güçlük çekiyoruz. Kara ve demiryollarımızın büyük bir çoğunluğu kullanılmaz hale gelmiş. Ülkenin yüzde 76'sı sular altında kalmış durumda” diye belirtti.

Bizim Şuana Kadar Gördüğümüz En Büyük Felaket

Yaşananların çok büyük bir felaket olduğunu söyleyen Cüneyt; “Ülkeyi ziyaret eden Birleşik Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un ülkeyi ziyaretinde “Ben böyle felaket görmedim” dedi. Temiz içme suyu bulmakta çok zorlanıyoruz. Halk büyük bir sefalet içinde gelecek yardımları bekliyor. Şu an için sadece bir bölgenin (Kuzeybatı bölgesi) toplam zararı resmi rakamlara göre 2,5 milyar dolar. Bu sayı sadece bir bölge için geçerli ve bu sayı daha da artabilir” dedi.

Pakistan'da yaşana felakete Türkiye'nin büyük yardımlarının ulaştığını ifade eden Cüneyt; “Türkiye bu felakette yanımızda yer adı. Yaşananların izi kolay kolay silinmeyecek. Bizler tüm dünyanın bu yaşananlara eğilmesini ve gerekli yardımların ulaştırılmasını talep ediyoruz” diyerek tüm dünyaya çağrıda bulundu. (İLKHA)

Diğer Haberler