Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Palu-Genç-Muş Demiryolunda Vurgun İddiası

Palu-Genç-Muş Demiryolunda Vurgun İddiası

06 Ocak 2013 Pazar 17:53
Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Palu-Genç-Muş demiryolunda vurgun yapıldığı iddiasıyla Meclis'e soru önergesi verdi.

Mersin Milletvekili Atıcı, Murat Nehri üzerinde yapılan Kale 1, Kale2, Beyhan1 ve Beyhan 2 ile Palu-Genç-Muş demiryolu hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na soru önergesi verdi. CHP milletvekili Atıcı, önergesini Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından yanıtlanmasını talep etti.

Atıcı: "Murat Nehri üzerine Kale 1, Kale 2, Beyhan 1 ve Beyhan 2 isimlerinde dört adet hidroelektrik santral (HES) yapımına karar verildiği ve bunun için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından bir firmaya lisans verildiği bilinmektedir. Lisans için başvuran firmaların öncelikle arazi etüdü yapmaları ve HES yapımı içen gerekli tüm giderleri hesap ederek bu giderleri üstlenmeleri gerekmektedir. Bu giderler baraj altında kalacak olan gayrimenkuller, karayolu, demiryolu, elektrik ve telefon hatları vb. olabilir. Yukarıda bahsi geçen barajların inşaat alanlarında bulunan 114 km'lik Palu-Genç-Muş demiryolunun baraj alanı dışına çıkarma (deplasman) giderlerinin de lisansı alan ve barajı yapmayı taahhüt eden firma tarafından yapılması gerekirdi. Ancak Palu-Genç-Muş demiryolunun yer değiştirme işlemi için AKP Hükümeti ihale yaparak firmanın ödemesi gereken bedeli devlete ödetme yoluna gitmiştir. Hatta Bakanlar Kurulu Kararı ile demiryolunun yeni güzergâhındaki taşınmazların kamulaştırma işleri için TCDD'ye acele yetki verilmiştir. Demiryolu yer değiştirme işlemi için Devletimizin uğrayacağı zararın yaklaşık 744 milyon TL olduğu ileri sürülmektedir. Ayrıca kamulaştırma için harcanacak paranın miktarı bilinmemektedir" dedi.

Atıcı'nın önergesinde sorduğu sorular şöyle:
- Palu-Genç-Muş demiryolunun yer değiştirme işlemi kaç liraya mal olmaktadır?
- Palu-Genç-Muş demiryolunun yer değiştirme işlemi HES'leri yapacak olan firma tarafından yapılması gerekirken, neden devlete yüklenmiştir?
- Palu-Genç-Muş demiryolunun yer değiştirme ihalesi neden davetiye yöntemi ile yapılmıştır?
- Bölgede benzer işler genelde %60 indirimle yapılırken anılan demiryolu yer değiştirme işlemi için ne kadar indirim yapılmıştır?
- Güzergâh değiştirme ihalesini alan firma ile barajı yapan firmanın aynı firmalar olduğu doğru mudur?
- Anılan demiryolu güzergâh değiştirme ihalesine davet edilen firmaların başka projelerde iş ortağı oldukları, yani kasanın aynı olduğu doğru mudur?
- Demiryolunun geçeceği yerlerde yapılacak kamulaştırma neden "acele" ibaresiyle yapılmaktadır?
- Acele olarak kamulaştırılması öngörülen alan kaç m2 dir?
- Acele kamulaştırma işlemi için harcanması öngörülen para ne kadardır?
- Palu-Genç-Muş demiryolu yer değiştirme işinin proje etüdü yapılmış mıdır? Yapılmış ise hangi firma/lar yapmıştır?
- Murat Nehri üzerine kurulacak HES'ler "yap-işlet-devret" mi yoksa "yap-işlet" yöntemi ile mi yapılacaktır?
- Yap işlet devret yöntemi ile yapılan HES projelerinde kamulaştırma bedeli veya kamu mallarının giderleri karşılanan başka HES projesi var mıdır?" (Nihat Kanat - İLKHA)

Diğer Haberler