Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Paris’te ”Batı Kürdistan konferansı”

Paris'te "Batı Kürdistan konferansı"

14 Ekim 2012 Pazar 08:27
Fransa’nın başkenti Paris’te KNK’nin Batı Kürdistan konulu ‘Ulusal İstişare’ konferansı başladı.

Konferans açılışında Yüksek Kürt Konseyi temsilcileri, Kürt halkına “Bizi yalnız bırakmayın” çağrısı yaparken, DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, “Bu yüzyıl Kürt yüzyılı olacak. Fakat bizi büyük tehlikeler de bekliyor. Kesinlikle ulusal birliği esas almalıyız” dedi.

Kürdistan Ulusal Kongresi’nin (KNK) organize ettiği istişare konferansında Batı Kürdistan’ın geleceği masaya yatırılıyor. Kürdistan’ın bütün parçalarından 20’den fazla parti ve örgüt temsilcileri ile çok sayıda aydın-yazar ve yabancı Kürt dostunun bir araya geldiği konferans, Fransız parlamentosunun binasında gerçekleşiyor.

Konferans dün saat 09.00’da divan üyelerinin divanda yerlerini almalarıyla başladı. Divanda KNK Yürütme Konseyi Üyeleri Nilüfer Koç ve Rojhan Hazım, George Aryo, KNK başkan yardımcısı Dengu Haco ve KNK Kadın Komisyonu üyesi Dilşa Osman yer aldı.

Konferansta Batı Kürdistan için bir çözüm önerisinin çıkmasını beklediklerini belirten divan üyeleri, Kürt halkının tarihi günlerden geçtiğine vurgu yaparak, konferansın önemine dikkat çektiler. Konferansın Fransız parlamentosunda yapılmasının aynı zamanda Suriye krizinde rol almak isteyen Fransa hükümetine de Batı Kürdistan’ın geleceği için çağrı anlamına geldiği vurgusu yapıldı.

KNK BAŞKANI: HEWLER ANLAŞMASINI GÜÇLENDİRECEĞİZ

Konferansın açılış konuşmasını KNK Başkanı Tahir Kemalizade yaptı. Davetiyeleri üzerine konferansa katılan herkese teşekkür eden Kemalizade “Tarihteki rolü, özellikle de insan haklarını temel alan yasaların çıktığı için Fransa’da ve onun parlamento binasında yaptık” dedi. Kürtlerin 1923 Kürtleri olmadığına dikkat çeken KNK Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kürdistan’ın her parçasında özgürlük için büyük bir mücadele veriliyor. Özellikle de bugünkü buluşmamamızın nedeni olan Batı Kürdistan’la büyük bir dayanışma içinde olmalıyız. Bat Kürdistan, Kürdistan özgürlük mücadelesi yolunda binlerce şehit vermiştir. Burada Hewler anlaşmasını güçlendirecek, destek verecek bir bulaşmaya imza atmak istiyoruz.

Özellikle Güney ve Doğu Kürdistan’da devrim süreçlerinde elde ettiğimiz tecrübelerden yola çıkarak Batı Kürdistan’a bir perspektif vermek istiyoruz. Ortadoğu’da dengelerin değiştiği bu dönemde bu parçadaki Kürtlerin korunması için çalışmalıyız. Bütün dünyaya, Avrupa Birliği ve Fransa’ya bugün Batı Kürdistan’ın özgürlüğüne kavuşması yolunda ortak bir mesaj vereceğimizi umuyorum. Biz hiç kimsenin hele batı ve Avrupa’nın düşmanı değiliz. Kürt halkı haklarını isteyen, özgürlük mücadelesi veren bir halktır.”

BÜYÜKELÇİ DORİN: KÜRTLERE HAYRANIM

Fransız büyükelçi Bernard Dorin ise Kürt halkına olan hayranlığını dile getirerek konuşmasına başladı. Doğu ve Güney Kürdistan’a birçok kez gittiğini hatırlatan Dorin “Yüzyıllarca polonlar kendi aralarındaki paylaşımdan çekti. Prusya, Rusya, Avusturya tarafının savaş alanı oldu, ama yaralarını sarıp devletlerini kurdular ve şimdi krizden etkilenmeyen tek ülke haline geldiler” diye konuştu.

Fransız diplomat Kürtlerin özgürlük mücadelesinin yanında olduğu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürt halkına hayranlığımın ötesinde, onların kendi kültürü, kimliğini yaşama hakkına sahip olmasını istiyorum. Kürtler için esas olan, Irak Kürtlerinin aldığı hakları elde etmektir, bu da sadece kültürel değil, idari otonomidir. Başkaları tarafından değil, kendi kendilerini yönetmeleridir.”

“BATI KÜRDİSTAN’DA KARDEŞLİK MECLİSLERİ KURDUK

Daha sonra Batı Kürdistan’dan gelen Yüksek Kürt Konseyi temsilcileri söz aldı. Konsey adına konuşan Sinem Ahmed, Batı Kürdistan’ın büyük bir tarihsel dönemden geçtiğine dikkat çekerek “Demokrasinin ülkesi olarak bilinen Fransa’ya teşekkür ediyorum. Fransa’nın Batı Kürdistan ve Suriye için de Fransız devletinin büyük bir rol oynamasını umut ediyoruz.”

Suriye’nin durumun iyice kötüye gittiğini söyleyen Ahmed “Devrimin başından bu yana halkımız bir saat bile dinlenmediler. Kürtler olarak, ne muhalefet ne de Esad rejimi yanlısı olduk, üçüncü bir yol seçtik; demokrasi mücadelesi verdik. Halkımız arasında a’dan z’ye örgütlememizi sağladık” dedi.

Başta kadın sağlık ve eğitim komiteleri olmak üzere her alanda örgütlenmelerini anlatan Sinem Ahmed “Ana hedefimiz; Batı Kürdistan halkının birliğidir. Şimdiye kadar da bu konuda önemli adımlar attık. Konseyimizde bazı hedefleri daha hayata geçirmedik, çabalarımız sürüyor” bilgisini verdi. Kürt bölgesinde Ermeni, Asuri-Süryani ve Arapların da bulunduğuna dikkat çeken Ahmed, bu halkların yaşadığı şehirlerde kardeşlik meclisleri kurdukların söyledi.

Yüksek Kürt Konseyi adına konuşan bir başka temsilci Nesredin İbrahim ise 11 Temmuz’da kurulan konseylerinin şimdiye kadar çok önemli pratik adımlar attığını duyurdu. Batı Kürdistan halkının maddi ve manevi her türlü yardıma ihtiyacı olduğunu bildiren İbrahim “Kürdistan’ın bütün parçalarından değerli destekler alıyoruz. Bugün organize ettiğiniz buluşma da bunun en iyi örneği” dedi.

AHMET TÜRK: BATI, KÜRTLER İÇİN KİLİTTİR

Konferansa Kuzey Kürdistan’dan katılan DTK Eşbaşkanı Mardin Milletvekili Ahmet Türk ise 1. Dünya Savaşı’ndan bu yana Ortadoğu’ya dayatılan statünün değişmeye mahkum olduğunu belirterek, “Ortadoğu’da milliyetçilik ile İslami temelde ve Şii mezhebini esas alan iki farklı siyaset yürütülüyor. Biz Kürtler bunlar arasında tercih yapmak zorunda değil” dedi. Bu yüzyılın Kürt yüzyılı olacağını savunan Türk sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak biz Kürtleri büyük tehlikeler de bekliyor. Yüksek Kürt Konseyi çok önemli çalışmalar yapıyor, onları kutluyorum. Parti ve ideolojik çıkarları öne çıkartırsak kaybederiz. Ulusal birliği esas almalıyız. Biz eğer Yüksek Kürt Konseyi’ni de esas almazsak yanlış yaparız. Bütün çalışmalar bu konsey çerçevesinde yürütülmeli.

Türk hükümetinin Suriye’ye müdahale etme niyetinin nedeni Kürt halkı ve Kürt hareketidir. Bu parçadaki devrim kesinlikle kuzeye de etkisi olacak. Şayet batıda halkımız kaybederse, egemen güçler güneydeki kazanımları yok etmeye yönelecek. Aynı şekilde Türkiye’de Kürtlerin leyine atılacak her adım bütün Kürtleri de olumlu etkileyecek.”

Açılış ve selamla konuşmalarının ardından konferans tartışma bölümleriyle sürüyor. Parti ve örgüt temsilcilerinin 10, davet edilen şahsiyet ve aydınların ise 5 dakika konuşma hakkı var. Akşam saat 18.00’ye kadar sürecek konferansta Batı Kürdistan ile dayanışma komitesi kurulması ve ortak bir deklarasyonun yayınlanması hedefleniyor.  ANF

Diğer Haberler