Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Pensilvanya’da Gülen Okullarına Kapatma Kararı

Pensilvanya’da Gülen Okullarına Kapatma Kararı

20 Nisan 2012 Cuma 17:38
Pensilvanya eyaletinin en büyük kenti Philadelphia Okul Reform Komiyonu(SRC) Gülen hareketine bağlı Truebright Science Academy’i kapatma kararı aldı.

Pensilvanya eyaletinin en büyük kenti Philadelphia Okul Reform Komiyonu(SRC) aralarında Gülen hareketine bağlı Truebright Science Academy’nin de bulunduğu üç okulu kapatma kararı aldı. Komisyonun oy birliğiyle aldığı kararda söz konusu okulların çalışma izinlerinin yenilenmeyeceği bildirildi

ANKA’nın haberine göre ABD’nin Pensilvanya eyaletinin en büyük kenti Philadelphia Okul Reform Komiyonu (SRC) aralarında Gülen hareketine bağlı Truebright Science Academy’nin de bulunduğu üç okulu kapatma kararı aldı. Komisyonun oy birliğiyle aldığı kararda söz konusu okulların çalışma izinlerinin yenilenmeyeceği bildirildi.

Philadelphia inquirer gazetesi, komisyonun bu üç okulu kapatma gerekçesinin söz konusu okulların idari ve akademik olarak Pensilvanya eyalet kriterlerini yerine getirememesi gerekçe gösterildi.

Philadelphia Inquirer gazetesi, Gülen hareketine bağlı Truebright Science Academy’de çalışan 9 öğretmenin de, kendilerine oranla daha tecrübesiz olana Türk öğretmenlerden daha az para aldıklarını öne sürerek, ayrımcılık yapıldığı iddiasıyla okuldan şikayetçi olduğunu iddia etti.

Gazete, ABD’de ülke genelinde çeşitli federal kuruluşların, Gülen okullarıyla ilgili çeşitli suçlamaları araştırdığını belirtirken, okulun başkanı Bekir Açıkel ve CEO Bekir Düz'ün Philadelphia Inquirer gazetesinin konuyla ilgili haberlerini doğru olmadığı gerekçesiyle eleştirdiğini, okullarıyla ilgili herhangi bir Federal soruşturma yürütülmediğini, gizli bir şeylerinin olmadığını belirterek yetkililerin okullarında inceleme yapması için kapılarının açık olduğunu söylediklerini yazdı.

Pensilvanya eyaletinde hizmet veren Gülen hareketine bağlı üç charter okuldan biri olan Truebright Science Academy 2007 yılından bu yana faaliyet gösteriyordu. Fen ve Teknoloji ağırlık eğitim veren okulun 307 öğrencisi bulunuyordu.

ANF

Diğer Haberler