Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Peşmerge profesyonel orduya doğru

Peşmerge profesyonel orduya doğru

18 Mayıs 2017 Perşembe 11:43
Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebar Yaver, ABD, Almanya ve İngiltere’nin Peşmerge Güçleri’nin modern bir ordu olması için 35 maddelik bir proje hazırladığını söyledi.

Rûdaw’a konuşan Cebar Yaver, “Kürdistan Bölgesi bağımsızlığa doğru gidiyor. Bu nedenle de Peşmerge Bakanlığı’nın güçlenmesi gerekiyor” dedi.

ABD, İngiltere ve Almanya’nın hazırladığı ortak proje, geçen hafta Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmıştı. Söz konusu proje, peşmergelerin “güçlü ve profeyonel” bir güç olmasını hedefliyor.

Cebar Yaver, 35 maddeden oluşan projenin uygulanmasının 5 ile 10 yıl süreceğini söyledi.

Yaver, söz konusu projede yaralı peşmergelere hizmet amaçlı askeri amblans uçağı ve lojistik destek sağlayacak uçakların da yer aldığını kaydetti.

14 Mayıs’ta düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında, Peşmerge Bakanlığı’nı vekalet yürüten İçişleri Bakanı Kerim Şengali, “Proje peşmergenin birleştirilmesi konusunda oldukça önemlidir. Proje stratejik olarak Peşmerge Güçleri’ni modern ve güçlü bir ordu konumuna getirecek” ifadelerini kullanmıştı.

Rûdaw’a konuşan Peşmerge Bakanlığı Dış İlişkiler Sorumlusu, 35 maddelik projenin Başkan Mesud Barzani tarafından imzalanması ardından uygulamaya geçeceğini dile getirdi.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları