Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Petrol düşüyor ama benzin fiyatları neden aynı?

Petrol düşüyor ama benzin fiyatları neden aynı?

25 Mayıs 2012 Cuma 14:24
Son günlerde hızla düşen petrol fiyatlarının benzine yansımaması tüketicileri kızdırıyor.

Çin'deki ekonomik yavaşlamanın devam edeceğine dair göstergeler, 100 doların altına gerileyen petrol fiyatlarını daha da aşığı çekti. 90,27 dolara düşen ABD ham petrolüne rağmen Türkiye'de akaryakıt ucuzlamıyor.

Bugün Gazetesi'nin haberine göre 90,27 dolardan işlem gören ABD ham petrolündeki bu gerilemenin akaryakıt fiyatlarına yansımamasıysa dikkat çekiyor.

Petrol fiyatlarındaki düşüş hız kazandı. Çin'deki ekonomik yavaşlamanın devam edeceğine dair göstergeler, geçtiğimiz günlerde 100 doların altına gerileyen petrol fiyatlarını daha da aşığı çekti.

Dün itibariyle petrol varil fiyatı, kasımdan bu yana yani son 7 ayın en düşüğü olan 90 dolar seviyelerine geriledi.

ABD ham petrolünün temmuz ayı teslimi varil fiyatı 90,27 dolardan işlem gördü. Londra Brent tipi ham petrolün temmuz ayı teslim fiyatı ise 105,85 dolar seviyelerine geriledi.

KASIM 2011'İN ALTINA DA İNDİ

Petrol fiyatı, en son kasım ayında bu seviyeden işlem görüyordu. Bundan tam 7 ay önce, yani 24 Kasım 2011'de, ABD ham petrolünün ocak ayı teslimli varil fiyatı 96,88, Londra Brent tipi ham petrolün fiyatıysa 107,85 dolardan işlem görüyordu.

Dün itibariyle petrol fiyatı, kasım ayının da altına indi. Bu durum, akaryakıt fiyatlarına ise aynı oranda yansımadı. Petroldeki en küçük artışta bile zam silahlarını kuşanan akaryakıt sektörü, geçtiğimiz günlerde ÖTV oranlarının da düşmesine rağmen, fiyatları 7 ayın en düşük seviyesine çekmedi.

Geçtiğimiz aylarda art arda gelen zamlarla litre fiyatı 4,78 liraya ulaşan benzin için 'Acaba 5 liraya kadar yükselir mi' sorularını gündeme getiren sektör, indirim yaparken yine acele etmiyor.

BENZİN FİYATI 9 KURUŞ DAHA FAZLA

24 Kasım 2011'de 95 oktan benzinin litre fiyatı 4,24 liraydı. Bugün itibariyle aynı yakıt için 4,33 lira ödemek gerekiyor.

Petrol fiyatının Kasım 2011'deki rakamın 6 dolar daha altında işlem görmesine rağmen 95 oktan benzinin 9 kuruş daha pahalıya satılması kafaları karıştırıyor.

Bu durumda akaryakıtçılar, her otomobilden 3 ila 6 lira fazladan gelir sağlamış oluyor.

ABD ham petrolünün temmuz ayı teslimi varil fiyatı, geçtiğimiz gün 90 doların altına inmişti. Yeni beklentilerle varil fiyatındaki bu gerilemenin yeniden 90 doların altına inmesi bekleniyor.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları