Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
‘Pişman’ Olmayan 62 Öğrenciye Ceza Yağdı

‘Pişman’ Olmayan 62 Öğrenciye Ceza Yağdı

24 Nisan 2012 Salı 09:36
Aydın Erdem için yapilan yürüyüşe katılan Bingöl Üniversitesi’nde okuyan 62 öğrenciye ceza yağdı.

Diyarbakır’da, 3 yıl önce yapılan gösteride polis tarafından öldürülen üniversite öğrencisi Aydın Erdem için yapilan yürüyüşe katılan Bingöl Üniversitesi’nde okuyan 62 öğrenciye ceza yağdı. 3 öğrenciye 2 ay ve 39 öğrenciye 15 gün uzaklaştırma cezası verilirken, 20 öğrenci de uyarı cezasına çaprtırıldı. Üniverstite yönetiminin de öğrencileri ‘pişman’ olmaya zorladığı ortaya çıktı.

Diyarbakır'da DTP’nin kapatılmasını protesto gösterilerinde Bayındırlık semti bölgesinde polis tarafından sırtından vurularak öldürülen 23 yaşındaki üniversite öğrencisi Aydın Erdem cinayetini protesto eden öğrencilere ceza yağdı

Bingöl Üniversitesi’de 6 aralık günü yapılan yürüyüşe katılan Türk dili ve edebiyatı 2. sınıf öğrencisi Erdal Arslan, izin için başvurduklarını ancak kendilerine hiç dönülmediği için yürüyüşü okul dışında yaptıklarını belirterek, “Bu anma birçok üniversitede yapıldı. Biz 6 Aralık’tan önce izin için başvurduk. 6 Aralık’a kadar kadar bekledik ve bizlere hiç dönülmeyince, biz de önce kampüste bir araya gelip basın açıklamasını dışarıda yapma kararı aldık. Sadece ‘Aydın arkadaş ölümsüzdür’ yazılı bir pankart taşıdık. Emniyet güçleri de geldi ve sadece takip etti. Ancak ne yazık ki hakkımızda soruşturma açıldı. Ben 2 ay ceza aldım. Şu an kampüse dahi giremiyorum. Kapıdan içeri bile almıyorlar.”

PİŞMANLIK DAYATMASI

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş da, öğrencilerin aldığı cezalarla ilgili yaptığı açıklamada, öğrencilerden pişmanlığa zorladıklarını itiraf etti. Bayşdaş şöyle dedi: “Bu soruşturmada öğrencilerimizin tamamına nasihat ettik, dilekçelerinde pişmanlıklarını belirten ifadelere yer vermelerini, bu yapılanın yasal olmadığını yönünde bilgi sahibi olmadıklarını beyan etmelerini söyledik. Bunu da, sırf ceza almasınlar, zarar görmesinler diye yaptık. Uyarı cezası uzaklaştırma cezası değildir. Maalesef bu iyi niyetimize rağmen bazıları çıkıp ‘bilerek yaptık’ diye direttiler. Bu soruşturmadan sadece 3 öğrenci zararlı çıkmıştır. 39 öğrencinin aldığı cezayı da sınav dönemine denk getirtmedik. Böylece hiçbir kayıpları söz konusu değildir” dedi.

ANF

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları